Filmowa Malta

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego jak atrakcyjnym kawałkiem świata jest Malta. Siłą rzeczy jeszcze mniej ludzi zdaje wie, że ta wyspa może śmiało być nazywana śródziemnomorskim Hollywood. I wcale nie chodzi o lokalne produkcje, które np. rozsławiły indyjski Bollywood, lecz o hollywoodzkie hity znane szerokiej publiczności.

Jedną z najbardziej znanych produkcji ostatnich lat, która w dużej części była kręcona na Malcie i w wielu scenach ukazuje tutejsze piękno, jest Troja. Oto jedna ze scen, kręcona na Błękitnej Lagunie (Blue Lagoon)  na jednej z wysepek Malty – Comino.

Jakie znane filmy kręcono na Malcie?

Lista jest naprawdę długa i imponująca, nawet jeśli skupimy się tylko na tych, które powstały tutaj w ostatnich latach. To tutaj zbudowano replikę rzymskiego Colosseum, w którym walczył Russel Crowe na planie Gladiatora. W kilku miejscach na Malcie kręcono sceny do filmu Troja, z udziałem m.in. Brada Pitta czy Orlando Blooma. Alexander, James Bond (Szpieg który mnie kochał, Tylko dla twoich oczu), Kod da Vinci, Liga niezwykłych dżentelmenów, Asterix i Obelix Misja Kleopatra, U-571, Chrabia Monte Christo, Starcie Tytanów. Uff… A to tylko te tytuły, które większość z nas kojarzy.

Poniżej świetny przegląd filmowych scen z różnych filmów kręconych na Malcie. Polecam! W sumie są tutaj cztery części, pozostałe można znaleźć w proponowanych linkach, po zakończeniu pierwszej części.

Jednym z filmów, które najbardziej zapisały się w historii wyspy, był Popeye z Robinem Williamsem w roli głównej. Choć film nie został przebojem kasowym, to na Malcie do tej pory o nim pamiętają, głównie za sprawą filmowego miasteczka, które po zakończeniu zdjęć do filmu zostało udostępnione turystom i po dziś dzień służy jako atrakcja dla dzieci.

Są też i polskie akcenty. Plenery Malty można podziwiać m.in. w komedii Nie kłam kochanie, czy kilku odcinkach serialu Kryminalni.

Niektóre biura podróży oferują nawet „filmowe” wycieczki po Malcie, podczas których można zwiedzić najważniejsze i najbardziej znane lokacje występujące w filmach.

Dlaczego na Malcie?

Jest kilka powodów dla których wysepka ta od kilkudziesięciu lat przyciąga filmowców. Przede wszystkim wspaniałe, naturalne plenery, oraz architektura zróżnicowana i bogata niczym jej historia. Dzięki tym walorom Malta jest w stanie „zagrać” bez większej komputerowej ingerencji zarówno miejsca europejskie jak i azjatyckie, afrykańskie, starożytne, baśniowe, mityczne czy nawet raj.

Zobacz największe atrakcje turystyczne Malty

Jeśli do tego dodamy piękną, ustabilizowaną pogodę, krystalicznie czyste wody morza, ceny znacznie niższe od tych w Hollywood, dostaniemy odpowiedź co przyciąga tutaj filmowców. Naprzeciw ich oczekiwaniom wyszli sami maltańczycy, tworząc Mediterranean Film Studios – studio filmowe z największymi zbiornikami wody morskiej, w których możliwe jest zastosowanie i użycie najnowocześniejszych trików filmowych. Nakręcono tutaj mnóstwo scen morskich, m.in. w filmie U-571.

Najważniejsze filmowe lokalizacje na Malcie

Filmowcy mają tutaj kilka swoich „żelaznych” punktów. Największa ich koncentracja przypada w okolicach stolicy – La Valetty. To tutaj znajduje się m.in. fort Ricasoli, gdzie były kręcone sceny w filmach takich jak Troja czy Gladiator. Zresztą w stołecznych zatokach znajduje się dużo więcej tego typu fortów (np znany z Midnight Express Fort St. Elmo) i innych budowli obronnych, które wspaniale spełniają się jako scenografia filmowa. Tutaj też znajduje się wspomniane wcześniej studio fimowe Mediterranean.

Zatoki wokół Valetty są pełne różnego rodzaju zabudowań fortyfikacyjnych
Zatoki wokół Valetty są pełne różnego rodzaju zabudowań fortyfikacyjnych

Filmowcy często opuszczają stolicę, głównie w poszukiwaniu ciekawych plenerów. Wiele scen kręcono na praktycznie bezludnej wysepce Comino (filmik z Troi na początku wpisu), wioskę Popeye zbudowano w pobliżu niewielkiej miejscowości Melieha. Często w produkcjach pojawiają się najwieksze atrakcje turystyczne Malty jak np. Azzure Window czy Mdina.

 

 


2 komentarze

 1. Paweł Choiński
  Paweł Choiński at |

  Do polskich akcentów można jeszcze dodać film „Kill Cruise”, gdzie epizodyczna role zagrała Grażyna Szapołowska, a zdjęcia robił Kłosiński oraz Piratów Polańskiego.

  Reply
 2. Piotr Zając
  Piotr Zając at |

  Do produkcji realizowanych na Malcie dołączył też serial „Gra o tron”.

  Reply

Dodaj swoj opinię