Balos – rajska plaża na Krecie

Laguna Balos oraz leżąca w pobliżu niewielka wysepka Gramvousa, to w zgodnej opinii wielu turystów najpiękniejsze miejsca na Krecie. I w zasadzie nie sposób się z tym nie zgodzić. Ta znajdujące się w zachodniej części Krety, na wysuniętym cyplu laguna urzeka przede wszystkim wspaniałymi kolorami. Piasek jest biały, woda mieni się wszelkimi odcieniami lazuru, błekitu i zieleni, a z tym wszystkim kontrastują surowe skały. Ten idylliczny krajobraz sprawia, że pierwsze skojarzenie jakie przychodzi do głowy po zobaczeniu Balos, to raj.

Photo credit: Miguel Virkkunen Carvalho / Foter / CC BY
Photo credit: Miguel Virkkunen Carvalho / Foter / CC BY

Laguna Balos – jak dotrzeć, co warto zobaczyć

Wody laguny są ciepłe i płytkie, dzięki czemu można urządzić sobie miły spacer, którego dodatkowymi atrakcjami będą ryby pływające między nogami i mnóstwo muszelek pod stopami. Ci, którzy chcieliby jeszcze bardziej aktywnie spędzić czas tutaj mogą wybrać się na spacer po okolicznych skałach. Widok z ich wierzchołków na lagunę i wyspę zapiera dech w piersiach. Można oczywiście plażować i nurkować w wodach laguny, a parasole, leżaki czy maski do nurkowania można wypożyczyć na miejscu. I w zasadzie to tyle jeśli chodzi o atrakcje w tym miejscu. Tylko tyle i aż tyle. W końcu to tylko laguna z plażą, więc dobrze, że nikt nie próbuje na siłę „uatrakcyjniać” tego miejsca lunaparkami. Ale należy wziąć pod uwagę, że nie ma tutaj żadnych restauracji, dlatego przed wyjazdem należy zaopatrzyć się w wodę do picia, okulary słoneczne i nakrycie głowy, bo cienia tutaj też jak na lekarstwo!

Photo credit: Miguel Virkkunen Carvalho / Foter / CC BY
Photo credit: Miguel Virkkunen Carvalho / Foter / CC BY

Do Balos można dotrzeć generalnie na dwa sposoby. Drogą lądową – prowadzi tutaj wąska 7 kilometrowa droga szutrowa, momentami stroma i kręta. Najlepiej pokonać ją samochodem terenowym, ale zwykłą osobówką też spokojnie da radę. Z niewielkiego parkingu do samej laguny prowadzi około 30 – minutowe zejście w dół. Drugi sposób to oczywiście droga morska – kursują tutaj regularnie statki wycieczkowe z portu Kissamos (rejs trwa około godziny). Koszt takiej wyprawy to około 25 euro, a w jej programie są również odwiedziny Gramvousy.

Photo credit: Olaf Tausch / Foter / CC BY-SA
Photo credit: Olaf Tausch / Foter / CC BY-SA

 Wyspa Gramvousa

Gramvousa to wyspa leżąca nieopodal Balos. Statki wycieczkowe pływające na Balos, po drodze zatrzymują się na niej. Atrakcje jakie oferuje, to podobne do tych na Balos. Czyli piękna plaża (choć niewielka), różnokolorowa woda mieniąca się w promieniach słońca, oraz pozostałości weneckiej twierdzy. Warto poświęcić około 20 minut i wspiąć się na wzgórze, na którym one się znajdują. Rozpościera się stąd piękny widok na wyspę, Lagunę Balos oraz cały półwysep Gramvousa. Podejście jest jednak dość strome i dla mniej wprawionych turystów może być nieco męczące.

Balos i Gramvousa – mapka


Dodaj swoj opinię