Bormio – nie tylko dla zjazdowców

Bormio to renomowana włoska stacja narciarska o międzynarodowej sławie. To tutaj, regularnie od dwudziestu lat, w grudniu odbywają się zjazdy zaliczane do Pucharu Świata. Trasa Stelvio zaliczana jest do najtrudniejszych w całym cyklu. Dwukrotnie w Bormio odbywały się też Mistrzostwa Świata w narciarstwie alpejskim.

Bormio - widok niemal jak z lotu ptaka
Bormio – widok niemal jak z lotu ptaka

Stelvio – trasa dla zjazdowców

Trasa Stelvio częściowo prowadzi przez tereny, które na co dzień nie wchodzą w skład wytyczonych tras narciarskich, ale jego druga część jest już ogólnodostępna. Każdy może zatem spróbować swoich sił na niej, ale warto zachować rozsądek, bo rozpędzić można się tutaj naprawdę nieźle :) Ze względu na rozgrywane tutaj zawody pucharowe, trasa jest stale odpowiednio utrzymywana, tak więc, szczególnie w grudniu, przed zawodami, najprawdopodobniej zastaniemy tutaj twardy, ubity stok, na którym przydadzą się ostre krawędzie w deskach.

Nazwa trasy zapożyczona od Przełęczy Stelvio, którą można pokonać samochodem równie karkołomną co trasa narciarska – serpentyną. Regularnie goszczą tutaj uczestnicy wyścigów kolarskich, m.in. Giro d’Italia.

Stelvio - trasa zjazdowa, na której co roku rywalizują zawodnicy Pucharu Świata
Stelvio – trasa zjazdowa, na której co roku rywalizują zawodnicy Pucharu Świata

Trasy w Bormio

Ze względu na sławę Stelvio, Bormio kojarzone jest raczej jako ośrodek dla bardziej wymagających narciarzy. I trzeba przyznać, że bardziej zaawansowani znajdą tutaj dla siebie kilka innych niezłych tras. Ale podobnie jak w przypadku niemal każdej większej stacji narciarskiej są tutaj również trasy łatwo i bardzo łatwe, typowe dla dzieci i stawiających pierwsze kroki na nartach.

Zobacz co oferuje pobliskie Livigno

W sumie Bormio oferuje 11 tras o łącznej długości ok. 35 km. Z tego 5 km to trasy łatwe, 16 km to trasy średnie a 13 km to trasy trudne. Wszystko to obsługuje 15 wyciągów. Można tutaj zakupić karnety obowiązujące również nieodległej w Santa Caterina.

Trasy w Bormio
Trasy w Bormio

Biegówki i Freeride

Jak przystało na renomowaną stację narciarską, jej oferta jest szeroka i skierowana do możliwie jak najszerszej grupy potencjalnych klientów. Dlatego też na miłośników narciarstwa biegowego czeka około 30 km tras a fani snowboardu i tzw. freeride’u mają również sporo miejsca na swoje szaleństwa. Szczególnie w najwyższych partiach Bormio.

BormioDodatkowe atrakcje

Leżące u podnóża Cima Bianca miasteczko, liczące około 4000 mieszkańców, oferuje wszystko to czego szukają urlopowicze – sklepiki, kafejki, restauracje, a wszystko to w wąskich uliczkach, wśród ciekawych, zabytkowych zabudowań.

Bormio słynie też z jednej jeszcze atrakcji, znanej już od czasów Imperium Rzymskiego. Są to źródła geotermalne, z najwyższą w tym rejonie (a nawet w całych Alpach) temperaturą wody, przekraczającą 40 stopni Celsjusza.

Zabudowania Bormio
Zabudowania Bormio
Bormio, to dobrze przygotowane trasy, piękne góry i dobre jedzenie :)
Bormio, to dobrze przygotowane trasy, piękne góry i dobre jedzenie :)

Jak dojechać do Bormio

Do Bormio zimą najłatwiej dotrzeć przez Livigno, co wiąże się z przeprawą przez tunel między Szwajcarią i Włochami a co za tym idzie niebezpieczeństwem kontroli bagażu przez szwajcarskie służby celne.

Zobacz gdzie jeszcze warto pojechać na narty

[mappress mapid=”1″]

Dodaj swoj opinię