Chania – tutaj warto przyjechać

Kreta, oprócz rzecz jasna walorów turystycznych, znana jest z tego, że jest ponoć najzdrowszym miejscem do życia. A Chania, drugie co do wielkości miasto tej wyspy, jest dodatkowo jednym z najbardziej słonecznych miast w Europie. Żyć nie umierać. Chania spełnia wszystkie warunki turystycznego kurortu – piękne, piaszczyste plaże, ciepłe i czyste morze, bogata baza noclegowa. Ale oprócz tego Chania oferuje na szczęście coś więcej – piękną wenecką architekturę, pomniki z okresu bizantyjskiego i Imperium Ottomańskiego, muzea czy park miejski. Słowem, ten kto planuje urlop na Krecie, powinien uwzględnić przynajmniej wizytę w Chanii.

Port Wenecki w Chanii. Photo credit: Foter / CC BY
Port Wenecki w Chanii. Photo credit: Foter / CC BY

Największą atrakcją Chanii, o której w pierwszej kolejności wspominają wszystkie przewodniki, jest Port Wenecki. Ciasna zabudowa, liczne restauracje tuż nad brzegiem, wąskie uliczki z sklepami w których można kupić lokalne wyroby. Całość, jak najbardziej tchnie duchem Wenecji czy Florencji pomieszanym z kreteńskimi tradycjami i kulturą. Bardzo ciekawa mieszanka. Zatokę portową warto odwiedzić nawet kilkukrotnie w ciągu dnia, gdyż w zależności od pory okolica potrafi kilka razy dziennie zmienić się od spokojnej cichej zatoczki, po gwarne i zatłoczone miejsce.

Chania – Co warto zobaczyć

Ci, którzy mieliby ochotę ochotę zagłębić się miasto i trochę pozwiedzać znajdą tutaj sporo zabytków i miejsc naprawdę wartych odwiedzenia. Oto niektóre z nich:

 • Muzeum Morskie (Naval Museum) – tutaj możecie poznać historię Krety w pigułce, nie tylko pod kątem „morskim”. Każdy rozdział z historii Krety ma tutaj swoje miejsce, jest również wystawa wszelkich morskich skarbów. Cena wstępu około 3 Euro,
 • Muzeum Arecheologiczne – nieco mniejsze niż te w Heraklionie, ale i tak warto tutaj zajrzeć,
 • Hala targowa – wybudowana w 1923 r., wzorowana na hali z Marsylii. Uważana za jedną z najpiękniejszych w Grecji. Można tu kupić niemal wszystkie miejscowe produkty, przy hali znajduje się górujący nad miastem minaret,
 • Park miejski – znajduje się na obrzeżach miasta, a w nim kafejki i kino plenerowe,
 • Plaże Elafonissi i Balos uznawane są za najpiękniejsze plaże w tej części Krety,
 • okoliczne wioski – opcja raczej dla zmotoryzowanych. Warto podjechać do takiej wioski i zobaczyć jak wygląda codzienne życie tubylców. W turystycznych dzielnicach trudno go dostrzec.
 • Port Wenecki i Stare Miasto – o tym już było na początku, ale nie mogło tego zabraknąć w tym zestawieniu.

Jeśli komuś jakimś cudem już znudziła się Chania, może wybrać się do oddalonego o około godzinę jazdy autobusem Rehtymnonu, miasta rywalizującego z Chanią o miano najpiękniejszego na wyspie.

Chania - Stare miasto Photo credit: Miguel Virkkunen Carvalho / Foter / CC BY
Chania – Stare miasto
Photo credit: Miguel Virkkunen Carvalho / Foter / CC BY

Jak dostać się do Chanii?

 • samolotem – w Chanii znajduje się międzynarodowe lotnisko, więc jeśli ktoś planuje przylot na wyspę, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wyląduje właśnie tutaj. Drugie lotnisko jest w Heraklionie.
 • promem – z Aten (a dokładnie z portu w Pireusie) codziennie kursują promy do Soudy, oddalonej od Chanii o kilka kilometrów,
 • autobusem – zarówno z lotniska jak i z portu można do centrum dotrzeć autobusem, ale ten środek transportu w Grecji, jak już powszechnie wiadomo, bywa zawodny, lepszym rozwiązaniem jest taksówka,
 • samochodem – z kontynentu wprawdzie autem u nie dotrzemy (chyba, że promem), ale ci, którzy wypożyczyli auto, dotrą tutaj bez problemu główną kreteńska trasą nr 90.

 Chania – mapka

Follow my blog with Bloglovin


Dodaj swoj opinię