Clava Cairns – prehistoryczne groby w północnej Szkocji

Clava Cairns, to znajdujący się kilka kilometrów na wschód od Inverness, zespół prastarych kamiennych budowli, prawdopodobnie grobowców. Podobnie jak legendarne Stonehenge, Clava Cairns okryte jest mgiełką tajemnicy. Naukowcom trudno określić dokładny czas, w którym budowle te powstały, szacuje się że w okresie brązu, czyli w latach 2700 – 1500 p.n.e. a inne źródła podają, że nawet około 4000 r. p.n.e!

Clava Cairns
Zespół prehistorycznych grobowców

Trochę trudno trafić tutaj, gdyż Clava Cairns położone jest na uboczu, wśród pól nad rzeką Nairn, między Inverness a Nairn właśnie. Warto jednak trochę pobłądzić po okolicy i dotrzeć w to miejsce. Można połączyć z wycieczką do Fort George.

Cicha i spokojna okolica dodaje klimatu temu i tak już tajemniczemu miejscu. Teren wokół kamiennych budowli jest ogrodzony a wstęp jest bezpłatny. Znajdują się tutaj trzy większe kamienne kręgi, z czego jeden zamknięty, a dwa otwarte, czyli z korytarzem prowadzącym do jego wnętrza. Kiedyś kręgi te przekrywały również kamienne kopuły, ale na przestrzeni lat uległy zniszczeniu.

Clava Cairns
Jeden z otwartych grobów
Clava Cairns
Stojące kamienie wokół grobowców

Clava Cairns - prehistoryczne groby w północnej Szkocji

Inne ciekawe miejsca w okolicy Inverness

[mappress mapid=”7″]

 

 


Jeden komentarz

  1. xenir
    xenir at |

    Typowe wyspiarskie klimaty. Powinna być jeszcze mgła :)

    Reply

Dodaj swoj opinię