Co wskazuje Kolumna Kolumba w Barcelonie?

Kolumna Krzysztofa Kolumba w Barcelonie – Monument a Colom, to jeden z najbardziej charakterystycznych punktów miasta a zarazem doskonały punkt orientacyjny często wykorzystywany przez przewodników wycieczek. Jest to też najwyższy posąg (pomnik) w mieście, liczy sobie około 60 metrów. Na jego szczycie znajduje się galeryjka udostępniona turystom. Niewielka winda potrafi wwieźć na szczyt Kolumny 4 osoby. Koszt to około 2 Euro, a widoki z jego szczytu piękne. Widziałem na zdjęciach, bo akurat w czasie, gdy byłem w Barcelonie, winda kolumny była w remoncie ;/

Kolumna powstała z okazji Światowej Wystawy, która miała miejsce w Barcelonie w 1888 roku. Upamiętnia ona powrót Krzysztofa Kolumba ze słynnej wyprawy do Indii. To własnie tutaj, do Barcelony zawinął jego statek i tutaj został przywitany przez Parę Królewską.

La Rambla Barcelona
Pomnik Krzysztofa Kolumba

Cokół posągu, oraz zwieńczająca go galeria są pełne ozdób i symboli. Można dopatrzeć się herbów Katalonii, Aragonii, Kastylii, Leonu, czy postaci, które wspierały i pomagały dążenia Kolumba, m.in. kartografa Jaume Ferrera de Blanesaa czy ministra finansów Louisa de Santangela Bessanta.

Gdzie jest Kolumna Kolumba?

Kolumna Kolumba znajduje się w centrum miasta, tuż przy wejściu do Portu Vell, w miejscu, gdzie swój początek ma najsłynniejszy deptak Barcelony – La Rambla. Dlatego łatwo tam trafić, jeśli ktoś ma wątpliwości, wystarczy zapytać o Monument a Colom i każdy wskaże drogę.

Kolumna Krzysztofa Kolumba
Kolumna Krzysztofa Kolumba

To co właściwie wskazuje Kolumb?

Pojawiało się wiele teorii na ten temat, włącznie z drwinami, że twórcy pomnika tak go nieudolnie ustawili, czy zaprojektowali, że nie wskazuje on „Ameryki”, którą odkrył. No bo nie wskazuje, nie ma co ukrywać :) Wskazuje natomiast, po prostu, wyjście z barcelońskiego portu.

Charakterystyczna postać Krzysztofa Kolumba
Charakterystyczna postać Krzysztofa Kolumba

Dodaj swoj opinię