Elafonisi – wyjątkowa plaża

Elafonisi (Ελαφόνησος, Elafonissi, Elafonissos) to wysepka leżąca w południowo – zachodniej części wybrzeża Krety. Tej samej nazwy używa się również w odniesieniu do wioski, laguny i przede wszystkim pięknej plaży. Bo to właśnie ona, plaża z charakterystycznym różowym piaskiem, kryje się pod nazwą Elafonisi w każdym zestawieniu największych atrakcji Krety, które warto zobaczyć spędzając urlop na tej największej greckiej wyspie.

Nie jest to oczywiście „zwykła” plaża, o czym najlepiej może świadczyć fakt, że została ona wpisana w projekt Natura 2000, jako jedno z najcenniejszych przyrodniczo miejsc na starym kontynencie. Może nie tyle sama plaża, co cała wyspa, wraz z płytką laguną, którą można pokonać pieszo docierając na wyspę. Zatem co sprawia, że Elafonisi jest taką wielką atrakcją?

Photo credit: Miguel Virkkunen Carvalho / Foter / CC BY
Photo credit: Miguel Virkkunen Carvalho / Foter / CC BY

Elafonisi – Różowy piasek, zielona woda

Najbardziej charakterystyczną cechą tej plaży jest piasek, który w niektórych miejscach przybiera charakterystyczną, niespotykaną nigdzie indziej, różową barwę. Tworzą ją miliony kawałków morskich muszelek i innych żyjątek, a właściwie ich szczątków, które morze wyrzuca na brzeg. Ale też legenda, która w swój sposób tłumaczy różową barwę piasku. Według niej w Wielką Sobotę 24 kwietnia 1824 roku oddziały tureckie pod wodzą Ibrahima brutalnie wymordowały szukających tu schronienia 800 kobiet i dzieci – plaża spłynęła krwią i od tego czasu niegdyś zwykły piasek ma kolor różowy.

Leżąca na, co tu dużo mówić, odludziu wysepka, jest przystosowana dla turystów. Są punkty gastronomiczne, wypożyczalnie leżaków i parasoli, duży parking. Ten ostatni (niestety) jest tutaj bardzo potrzebny, bo wyspę odwiedzają tłumy turystów. W szczycie sezonu ich liczba może sięgać 3000 dziennie, dlatego turyści szukający spokoju powinni odpuścić sobie podróż w to miejsce w letnie miesiące, a szczególnie w dni weekendowe.

Photo credit: Ania Mendrek / Foter / CC BY-ND
Photo credit: Ania Mendrek / Foter / CC BY-ND

Jak dotrzeć na Elafonisi

Większość turystów przybywa tutaj autokarami w ramach wycieczek fakultatywnych, bądź z miejscowymi biurami podróży. Ci którzy dysponują własnym transportem na Elafonisi mogą dojechać dwoma drogami – pierwsza z nich wiedzie zachodnim brzegiem wyspy, a druga nieco dalej w głąb lądu. Obie drogi łączą się i w końcowym etapie dojazdu prowadzą wspólnie w kierunku wyspy. Obie są też równie urokliwe i atrakcyjne – strome urwiska, ostre zakręty, piękne widoki. Elafonisi od Chanii, najbliżej położonego dużego miasta, dzieli około 70 kilometrów.


Dodaj swoj opinię