Jan Paweł II na Malcie

Chyba mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że Malta jest jednym z najbardziej chrześcijańskich krajów w Europie. Prawdopodobnie wynika to (nieznajomość) z faktu niewielkiego rozmiaru i znaczenia tej śródziemnomorskiej wyspy. Odsetek katolików na Malcie przekracza 90% i mimo kryzysu Kościoła na całym świecie, wciąż utrzymuje się na tym wysokim poziomie. Jan Paweł II w czasie swojego pontyfikatu na Malcie był dwa razy, a właściwie trzy, bo w 1990 r. miała miejsce jeszcze jedna, nieplanowana wizyta, która była spowodowana usterką papieskiego samolotu, który leciał do Tanzanii.

Na Malcie jest wiele miejsc upamiętniających wizyty Jana Pawła II
Na Malcie jest wiele miejsc upamiętniających wizyty Jana Pawła II

Dla tak niewielkiego a religijnego społeczeństwa wizyta Papieża musiała być ogromnym przeżyciem. Świadczą o tym tablice informacyjne czy zdjęcia znajdujące się w miejscach, które odwiedził papież Jan Paweł II.

Grota św. Pawła – Rabat

Jednym z takich miejsc jest Grota św. Pawła w miejscowości Rabat. To tutaj przetrzymywany był przez kilka miesięcy św. Paweł po tym jak jego statek rozbił się około 60 roku n.e.u wybrzeży Malty. Legenda głosi, że dziury w ścianach groty są pozostałością po łańcuchach, którymi przykuty był św. Paweł. Ściany te mają mieć cudowne właściwości. Zanim dotrzemy do groty znajdującej się w centrum Rabatu, kilkukrotnie natkniemy się na informacje o tym, że w tym właśnie miejscu w 1990 roku przebywał i modlił się Jan Paweł II.

W Grocie św. Pawła w rabacie modlił się Jan Paweł II
W Grocie św. Pawła w rabacie modlił się Jan Paweł II

Sama grota nie jest dostępna dla zwiedzających, ale można zajrzeć do jej wnętrza. Cały czas znajduje się tam klęcznik, przy którym modlił się Jan Paweł II. W 2010 roku to miejsce odwiedził jego następca, Benedykt XVI.

Grota św. Pawła - tutaj modlił się Jan Paweł II
Grota św. Pawła – tutaj modlił się Jan Paweł II

Zobacz co warto zobaczyć na Malcie

Grota św. Pawła, której zwiedzanie połączone jest z katakumbami i schronami przeciwlotniczymi pochodzącymi z II wojny światowej znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Kościoła św. Pawła. Na jego murach znajduje się kamienna tablica, z przemówieniem Jana Pawła II, jakie wygłosił na lotnisku, opuszczając Maltę po swojej pierwszej wizycie:

Rabat - tablica upamiętniająca wizytę Jana Pawła II na Malcie
Rabat – tablica upamiętniająca wizytę Jana Pawła II na Malcie

Sanktuarium Ta Pinu

Kolejnym miejscem na Malcie, które odwiedził Jan Paweł II jest Sanktuarium Ta Pinu na Gozo. Świątynia znajduje się niedaleko miejscowości Gharb, a tak naprawdę położna jest na pustkowiu, które tylko sprawia, że budowla wydaje się większa niż w rzeczywistości. Kościół wcale nie jest zabytkową budowlą, gdyż został wzniesiony na przełomie lat 20-30 ubiegłego wieku na miejscu XVI-wiecznej kaplicy. Główną inspiracją do jej wybudowania były cudowne objawienia i uzdrowienia, które miały miejsce od 1883 roku. W maju 1990 roku papież Jan Paweł II odwiedził to miejsce, dokładając do obrazu Najświętszej Marii Panny pięć złotych gwiazd.

Sanktuarium TaPinu - Gozo, Malta
Sanktuarium TaPinu – Gozo, Malta

Jan Paweł II w La Valetta

Papież odwiedzający Maltę nie mógł ominąć jej stolicy – La Valetty i górującej nad nią kontkatedry św. Jana. Ta monumentalna budowla pochodząca z 1573 roku zasługuje na szerszy opis (i osobny wpis). Dość wspomnieć, że znajdują się tutaj m.in. oryginalne obrazy Caravaggia, oraz papieski fotel oraz klęcznik, przy którym modlił się Jan Paweł II podczas wizyty na Malcie. W świątyni jest mu poświęcone szczególne miejsce.

La Valetta - w konkatedrze św., Jana był Jan Paweł II
La Valetta – w konkatedrze św., Jana był Jan Paweł II

Katolicy na Malcie

Jak już wcześniej wspomniałem, na Malcie ponad 90% społeczeństwa to katolicy. Na Gozo jest ich nawet ponad 95%. I mimo, że tak jak większość Europy, Malta odchodzi od swoich chrześcijańskich korzeni, to religia ta nadal trzyma się tutaj mocno i jest obecna na każdym niemal kroku. Ponad 300 świątyń (jedna na każdy dzień roku, jak mawiają maltańczycy), kaplice, pomniki, figurki świętych na elewacjach prywatnych domów. Biblijne postaci nawet są obecne na tatuażach miejscowych rybaków. Podczas mszy świętych, nawet tych odprawianych wczesnym rankiem w środku tygodnia, kościoły zapełniają się wiernymi a lokalne festy, czyli odpowiedniki naszych odpustów zasługują na osobną wzmiankę :)

Tu nazwisko Papieża Polaka można spotkać nawet na prywatnych domach
Malta – tu nazwisko Papieża Polaka można spotkać nawet na prywatnych domach
Na Malcie dobrze wiedzą, że Polska to również katolicki kraj
Na Malcie dobrze wiedzą, że Polska to również katolicki kraj

Jeden komentarz

  1. Paweł Choiński
    Paweł Choiński at |

    Tablice i pamiątki związane z Janem Pawłem II są także w wielu innych miejscach na wyspach. Na Gozo w Victorii są dwa pomniki „naszego” papieża, tablice upamiętniające jego wizyty są także na budynku Współkatedry św. Jana i na Pałacu Wielkich Mistrzów w Valletcie oraz w Katedrze w Mdinie.
    Jeśli kogoś interesowały by „Polskie ślady na Malcie” to zapraszam do lektury http://polonika.namalcie.pl/

    Reply

Dodaj swoj opinię