Jezioro Kournas – kreteńskie Morskie Oko

Ilekroć mowa jest o atrakcjach turystycznych Krety, jednym tchem wymawiane są ruiny Pałacu Knossos, Wąwóz Samaria, plaże Balos czy Elafonissi. Jezioro Kournas cieszy się nieco mniejszą popularnością, mimo iż jest wyjątkowe. Co stanowi o jego wyjątkowości? A to, że jest to jedyne jezioro słodkowodne na wyspie. Położone u stóp gór, z krystalicznie czystą wodą nasuwa nam skojarzenia z Morskim Okiem.

Atrakcje Jeziora Kournas

Jezioro położone jest około 25 km od Rethymnonu i 45 km od Chanii. Najbliższa miejscowość nosi nazwę taką samą jak jezioro, czyli Kournas.  Zbiornik jest zasilany podziemnymi górskimi strumieniami a jego rozmiary to około 1 kilometr długości i 800 metrów szerokości. Głębokość dochodzi do 45 metrów. Jednak nie rozmiary czy głębokość są tutaj główną atrakcją a fauna zamieszkująca wody i okolice jeziora. W jego wodach można spotkać żółwie słodkowodne, węże, węgorze, kraby, gęsi, czaple, kormorany czy rzadko spotykane gatunki owadów. Wody jeziora są udostępnione turystom, zatem można się tutaj kąpać (płytko przy brzegu) czy popływać na wypożyczonym rowerku wodnym. Wokół jeziora powstało wiele tawern i restauracji, co niestety nieco burzy dzikość i naturalność tego miejsca. Teren został objęty programem Natura 2000, który ma zapewnić lokalnej przyrodzie odpowiednie warunki bytowania i rozwoju.

Photo credit: taver / Foter / CC BY-ND
Photo credit: taver / Foter / CC BY-ND

Jak dotrzeć

Dojazd samochodem nie powinien stanowić większego problemu. Z głównej drogi łączącej Chanię i Rethymnon należy skierować się na Georgioupoli, położonego około 5 km od Kournas. Można również skorzystać ze zorganizowanych wycieczek, oferowanych przez lokalne biura podróży.

 


Dodaj swoj opinię