Klify Dingli – najwyższe klify południowej Europy

Południowo – zachodnie brzegi Malty wieńczą nieprzeciętnej urody klify, których wysokość w niektórych miejscach dochodzi do 250 metrów. Dość powiedzieć, że robią one wrażenie nawet z okiem samolotu. Klify znajdują się niedaleko miejscowości Dingli, od której też przybrały swoją nazwę.

Jak dotrzeć na Klify Dingli?

Najłatwiej, jak to na Malcie, dotrzeć tam komunikacją miejską, która mimo, że nie cieszy się najlepszą opinią, to jednak pozwala turystom tanio przemieszczać się po wyspie. Klify znajdują się niedaleko miast Rabat – Mdina i właśnie stamtąd, z dworca autobusowego znajdującego się dokładnie między tymi dwoma miastami (dzieli je ulica), dojedziemy wprost na same klify.

Klify Dingli - Malta
Klify Dingli – przystanek autobusowy znajduje się przy kapliczce św. Marii Magdaleny

Trzeba jednak przyznać, że klify z góry, nie robią takiego wrażenia, jakie powinny. Z prostej przyczyny, po prostu z góry trudno dostrzec ich ogrom i piękno. Warto jednak przejść się wzdłuż brzegi i poszukać miejsc, z których dojrzymy wysokie urwiska.

Piękny widok na morze z klifów
Piękny widok na morze z klifów

Rejon klifów to w zasadzie jedno wielkie pustkowie. Wzdłuż urwiska prowadzi droga, ale nie ma żadnych zabudowań, nikt tutaj nie mieszka. Wypalona przez słońce trawa, rosnące wzdłuż drogi kaktusy (opuncje) dopełniają wrażenia. Nie ma nawet żadnych zabudowań militarno-obronnych, które na Malcie są gęsto rozsiane po linii brzegowej. Tutaj były one po prostu niepotrzebne, gdyż piraci i inne złowrogo nastawione nacje, omijały klify z daleka, nawet nie zadając sobie trudu ich zdobycia. Patrząc na klify jednak jest coś co przyciąga wzrok. Otóż są to ogródki tarasowe widoczne na zdjęciu powyżej. Jak widać, niezbyt urodziwe :)

Widok na Klify Dingli
Widok na Klify Dingli

Duże wrażenie robi widok z klifów na morze, które z tej wysokości prezentuje się majestatycznie. Widoczna też jest bezludna wyspa Filfla. To jedna z pięciu wysp wchodzących w skład Malty.

Skoczyć z takiego klifu
Skoczyć z takiego klifu

Inne atrakcje Malty warte odwiedzenia:

[mappress mapid=”5″]

Jeden komentarz

  1. Paweł Choiński
    Paweł Choiński at |

    Jeśli wybieramy się na klify z Rabatu to warto zobaczyć znajdujące się w pobliżu Clapham Junction, czyli nie znanego pochodzenia koleiny wyżłobione w skałach. Koleiny rozciągają się na obszarze o wymiarach do ponad 600 m na około 300 m.

    Z ciekawostek przyrodniczych na klifach można np. spotkać kameleony.

    Reply

Dodaj swoj opinię