La Sagrada Familia w Barcelonie

Temple Expiatori de la Sagrada Familia, czyli Przebłagalna Świątynia Świętej Rodziny to monumentalna bazylika, charakterystyczny symbol Barcelony, choć od 1882 roku jest ciągle w trakcie budowy! Sagrada jest uznawana za największe dzieło genialnego katalońskiego architekta Antonio Gaudiego, który poświęcił jej znaczną część swojego życia. Zdania na temat tej osobliwej budowli są skrajnie różne, jedni są zachwyceni inni raczej sceptycznie spoglądają na ten obiekt. Zresztą podobnie sprawa ma się z innymi dziełami Gaudiego, jak choćby z Casa Milo. Jednak nie ma najmniejszych wątpliwości, że świątynia ta jest obowiązkowym punktem podczas zwiedzania miasta. Mimo, że końca zakończenia budowy nie widać, budowla została już wpisana na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Sagrada Familia
Charakterystyczne wieże Bazyliki

Wnętrze świątyni

Wnętrza Sagrada Famila choć, w niektórych miejscach przypominają zwykły plac budowy, są udostępnione turystom. W wydzielonych miejscach znajdują się informacje o budowie świątyni, jej bogato ilustrowana historia a w krypcie urządzono nawet muzeum Sagrada Familia. W tejże krypcie znajduje się również grób Antonio Gaudiego. W momencie śmierci architekta pod kołami tramwaju, w 1926 roku, jego wielkie dzieło było ukończone w zaledwie około 25 procentach.

Wnętrza świątyni, mające symbolizować Jerozolimę,  robią ogromne wrażenie. Mnogość detali, oświetlenie (naturalne!), wysokość budowli i jej kształty zapierają dech w piersiach. W zasadzie gdzie by nie spojrzeć tam znajdziemy detale i szczegóły, który mają coś symbolizować, mimo, że są one ledwo widoczne dla odwiedzających. Podobnie zresztą rzecz ma się z zewnętrznymi fasadami, które również są bardzo bogate. Po ukończeniu budowy najwyższe wieże kościoła mają mierzyć 172 metry co sprawi, że Sagrada zostanie najwyższą świątynią na świecie. Obecnie Sagrada Familia posiada 8 wież a docelowo ma ich powstać aż 18. Mają one symbolizować Jezusa (najwyższa, środkowa wieża, jeszcze nieistniejąca), Maryję, 12 apostołów oraz 4 ewangelistów.

Sagrada Familia
Trudno ogarnąć ogrom tej budowli
Sagrada Familia i gąszcz słupów w jej wnętrzach
Sagrada Familia i gąszcz słupów w jej wnętrzach

Fasada Narodzenia

Każda z fasad świątyni ma swoją nazwę i oczywiście coś symbolizuje. Najważniejsza z nich, Fasada narodzenia, przedstawia narodziny i dzieciństwo Jezusa Chrystusa. W jej skład wchodzą trzy portale – Wiary, Nadziei, Miłości. To właśnie ta fasada jest najbardziej charakterystyczna i budzi największe zainteresowanie. Roi się na niej od różnego rodzaju detali, symboli, rzeźb, które wyglądają jakby były wykonane z mokrego piasku.

Fasada Męki Pańskiej

To właśnie tutaj znajduje się obecnie główne wejście do świątyni. Fasada została ukończona stosunkowo niedawno, bo w roku 1990. Znajduje się ona po przeciwnej stronie do Fasady Narodzenia i całkowicie różnie się stylem od niej. Jej autorem jest już inny kataloński architekt (J. Subirachs), jednak podobnie jak Gaudi, stworzył dzieło, które budzi kontrowersje i mieszane uczucia. „Kanciaste” rzeźby postaci z życia Jezusa nie wszystkim przypadły do gustu, lecz specjaliści twierdzą, że Gaudi byłby zachwycony.

Oficjalna strona świątyni – http://www.sagradafamilia.org/

Zwiedzanie Sagrada Familia

Przed przystąpieniem do zwiedzania czeka nas przynajmniej 15-20 minut (zazwyczaj więcej) w kolejce do kas, ale w tym czasie można już podziwiać zewnętrzne fasady świątyni. Zwiedzanie rozpoczyna się codziennie o godzinie 9, ale już wcześniej zaczynają tworzyć się kolejki do kas. Ceny biletów to ok. 20 Euro. Całkowity dochód z ich sprzedaży przekazywany jest na kontynuowanie budowy, której zakończenie planowane jast na 2026 rok, czyli w setną rocznicę śmierci głównego jej architekta !

Ukończone już wieże są udostępnione turystom, którzy za opłatą kilku euro, korzystając z windy mogą wjechać niemal na ich szczyt. Stamtąd rozpościera się piękny widok na miasto, można też podziwiać szczegóły wykończenia iglic, których nie można dostrzec z dołu.

Sagrada Familia – bilety

  • Zwiedzanie z przewodnikiem + wjazd windą na wieże – 24 euro
  • Zwiedzanie z przewodnikiem – 19,5 euro
  • Zwiedzanie Sagrada Familia + wstęp do muzeum Gaudiego w Parc Guell – 18,5
  • Zwiedzanie Sagrada Familia – 15 Euro
Zobacz zestawienie cen biletów do najważniejszych obiektów w Barcelonie

Jak dotrzeć do Sagrada Familia

Świątynia znajduje się w centrum miasta i najłatwiej dotrzeć w jej rejon środkami transportu publicznego. Przy samej świątyni znajduje się stacja metra Placa de la Sagrada Familia. W jej pobliżu znajdują się również przystanki autobusowe linii 10,19, 33, 34, 43, 44, 50, 51.


Dodaj swoj opinię