Leśna Huta szkła w Szklarskiej Porębie

Szklarska Poręba kojarzy się z górami, ciekawą architekturą, listami przebojów radiowej trójki oraz narciarstwem, szczególnie biegowym, a to z racji pobliskich Jakuszyc. Trudno się dziwić, że często jest wybierana jako miejsce na wczasy, lub chociaż krótki weekend.

Jedną z turystycznych atrakcji Szklarskiej jest działająca nieopodal centrum miasta huta szkła o wdzięcznej nazwie Leśna Huta. Często słyszałem o niej i o możliwości jej zwiedzania, więc od razu chciałbym zaznaczyć, że w zasadzie nie ma tam żadnego zwiedzania. Cała huta to jest jedno, niewielkie (jak na dumną nazwę huta) pomieszczenie, w którym możemy poprzyglądać się pracy mistrzów szklarstwa, oraz działającym piecom w tle. Tylko tyle i aż tyle.

Leśna Huta szkła - Szklarska Poręba
Konik morski powstał z bezkształtnej masy w kilkanaście sekund

Czasami warto (trzeba), poprosić Panów pracujących przy tworzeniu różnego rodzaju szklanych arcydzieł aby opowiedzieli co nieco o procesie wytopu szkła czy samego tworzenia. My mieliśmy szczęście, że akurat bardzo chętnie prezentowali swe umiejętności, tworząc na naszych oczach małe ozdóbki jak i wielkie wazony. Ale słyszałem, że wiele osób opuszcza Leśną Hutę nieco rozczarowanych, bo nie dość, że nie było „zwiedzania huty”, to jeszcze nic ciekawego się nie dowiedzieli.

Leśna Huta szkła - Szklarska Poręba
Tak powstają kolorowe cudeńka ze szkła

Przed wejściem do pomieszczeń huty, znajduje się sklep – wystawa prac wykonanych na miejscu. Półki aż uginają się pod ciężarem szklanych produktów. Asortyment szeroki, od drobnych elementów, po wielkie wazony, klosze czy inne świeczniki. Trzeba przyznać, że całkiem inaczej, z większym respektem, patrzy się na to wszystko po wyjściu z huty, gdy mamy świadomość, że wszystko zostało wykonane ręcznie, z ogromną dbałością o szczegóły.

Aktualnie cena biletu wstępu do huty to 8 zł (bilet normalny, 6 zł (emeryci i renciści), 4 zł (dzieci w wieku 5-18). Dokładniejsze informacje bezpośrednio na stronie huty – www.lesnahuta.pl


Dodaj swoj opinię