Mdina – ciche miasto

Mdina to dawna stolica Malty, określana mianem The Silent City – Ciche Miasto. A to z racji tego, że po mieście mogą się poruszać tylko samochody dostawcze, służb ratowniczych, samochody… nowożeńców, oraz stałych mieszkańców miasta, których jest nie więcej niż trzystu.

Samo miasto, to otoczone murami, średniowieczne zabudowania, pełne urokliwych, klaustrofobicznie wąskich uliczek, po których jakikolwiek ruch samochodowy i tak byłby niemożliwy.

Mdina zaprasza
Mdina zaprasza

Historia Mdiny

Choć trudno w to uwierzyć, to pierwsze wzmianki o osadnictwie w tym miejscu sięgają czwartego tysiąclecia przed naszą erą. Podobnie jak reszta wyspy, Mdina była rządzona na przestrzeni wieków przez różne nacje. Rządzili tu Fenicjanie, Rzymianie czy Saraceni. Mdina znajduje się w strategicznym miejscu – w centrum wyspy Malty, na wzgórzu, z dala od brzegów morza, czyli w miejscu najmniej narażonym na ataki wrogów.

Mdina - miasto otaczają mury oraz fosa
Mdina – miasto otaczają mury oraz fosa

Atrakcje Mdiny

Tak naprawdę to atrakcję samą w sobie stanowi miasto, czyli gęsty zespół uliczek i placów rozmieszczony na naprawdę niewielkiej przestrzeni. Jeśli znajdziemy się tam w momencie gdy niema tłumów turystów, można spokojnie w 1-2 godziny przejść całe miasteczko. Pod warunkiem, że nie zbłądzimy w tym labiryncie i nie zaliczymy każdej uliczki po kilka razy ;)

Mdina - Ciche Miasto
Mdina – Ciche Miasto

Nie ma tutaj jakichś wielkich atrakcji, które musimy zobaczyć. Są kościoły (katedra Św. Pawła) czy muzea, ale tak naprawdę największą frajdę sprawia włóczenie się po uliczkach i zaglądanie we wszystkie możliwe zaułki. Dlatego warto tutaj przybyć z samego rana, lub przynajmniej poza weekendem.

Mdina - jedna z charakterystycznych uliczek w mieście
Mdina – jedna z charakterystycznych uliczek w mieście
Charakterystyczna dla Malty zabudowa balkonów
Charakterystyczna dla Malty zabudowa balkonów

 

Katedra św. Pawła - największy kościół w Mdinie
Katedra św. Pawła – największy kościół w Mdinie

Mdina – lokalizacja i dojazd

Do Mdiny najłatwiej dotrzeć autobusem. Na Malcie sieć autobusowa jest bardzo rozbudowana i choć może nie działa wzorowo, to jest chyba lepszym rozwiązaniem niż wypożyczony samochód (ruch lewostronny, ceny, wąskie uliczki w miastach).

Miasto można zwiedzać i w taki sposób
Miasto można zwiedzać i w taki sposób

Bezpośredni obok Mdiny znajduje się miasto Rabat. Między nimi znajduje się park oraz przystanki autobusowe czy postoje taksówek. Jeśli już tutaj jesteśmy, to Rabat, przy okazji, oczywiście też warto odwiedzić, ale o tym następnym razem!


Wyświetl większą mapę


Dodaj swoj opinię