Monte Baldo – Garda z lotu ptaka

Monte Baldo to pasmo górskie ciągnące się wzdłuż wschodniego brzegu jeziora Garda. Jego najwyższy szczyt, Valdritta ma wysokość 2218 m.n.p.m.

Monte Baldo to jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych nad Gardą, głównie za sprawą kolejki linowej, którą z Malcessine możemy wjechać na jeden z jego szczytów. Stamtąd można podziwiac wspaniałe widoki na niemal całe jezioro i otaczające je góry, skały i miasteczka. Z tym, że tzreba mieć sporo szczęścia by trafić na pogodę, która na to pozwoli :)

Kolejka linowa na Monte Baldo

Podróż na szczyt odbywa się podobnie jak na Kasprowy Wierch, czyli dwueatapowo, z przesiadką. Drugą część pokonujemy w wagoniku, który obraca się wokół własnej osi! Dzięki temu każdy z pasażerów może bez przepychania się i obracania obejrzeć wspaniałe widoki na oddalające się jezioro.

Skoro pojawiło się już porównanie do Kasprowego, to trzeba też wspomnieć o innych podobieństwach. W bezpośredniej bliskości dolnej stacji kolejki trudno o miejsca parkingowe, szczególnie jeśli nie dotrzemy do niej z samego rana. Warto podjechać nieco wyżej (niecały 1km), tam są przygotowane dla turystów duże parkingi. No a później trzeba swoje odstać w kolejce po bilety. Chyba, że przyjedziemy wcześnie rano (ew. popołudniu) albo przy złej pogodzie. No ale to raczej mija się z celem.

Górna stacja kolejki na Monte Baldo
Górna stacja kolejki na Monte Baldo

Po dotarciu na szczyt możemy już delektować się pięknymi widokami. Wzdłuż szczytu prowadzi szeroka ścieżka, którą każdy bez kłopotu może pokonać i dotrzeć na północny skraj szczytu skąd roztacza się widok na Riva del Garda. Można też coś zjeść i wypić w schronisku, dla dzieci przygotowany jest plac zabaw i zjeżdzalnie.

Monte Baldo
Monte Baldo
Widok na Riva del Garda
Widok na Riva del Garda z charakterystyczną skałą

Jest jeszcze jeden powód dla którego na Monte Baldo warto dotrzeć z rana. Otóż w okolicach południa, nawet przy błękitnym niebie nad jeziorem zaczyna pojawiać się mgiełka, która z czasem stopniowo unosi się w górę i w znacznym stopniu ogranicza widoczność. Wygląda to mniej więcej tak jak na zdjęciu poniżej.

Widok z Monte Baldo na Jezioro Garda
Widok z Monte Baldo na Jezioro Garda

Monte Baldo to również bardzo popularne miejsce wśród górskich rowerzystów, których nad Gardą nigdy nie brakuje. Na szczyt można wjechać ścieżką rowerową, ale można również wjechać kolejką linową (by zjechać jednym ze szlaków). Są specjalne kursy tylko dla rowerzystów. Ci, którzy chcieliby skorzystać z tej przyjemności powinni wcześniej zapoznać się z aktualnym rozkładem jazdy kolejki – http://www.funiviedelbaldo.it/

Oprócz rowerzystów, stałymi goścmi Monte Baldo są paralotniarze, dla których nie ma chyba lepszego miejsca w okolicy! Wyjazd kolejką na górę, a potem już tylko długi lot wśród górskich szczytów, z taflą jeziora lśniącą kilkaset metrów pod stopami. Chętni turyści też mogą zaliczyć taką podróż, w tandemie z instruktorem.

Paralotnie na Monte Baldo
Paralotnie na Monte Baldo

Ci którzy nacieszyli już oczy pięknymi widokami, mogą oddać się relaksowi, korzystając z promieni słonca i czystego powietrza. Przed powrotem należy wziąć pod uwagę, że w przypadku dużej ilości turystów, znowu swoje trzeba będzie odstać w kolejce do wagonika.

Wypoczynek na Monte Baldo
Wypoczynek na Monte Baldo

Lokalizacja górnej stacji kolejki linowej na szczyt Monte Baldo:

Wyświetl większą mapę


Dodaj swoj opinię