Ratyzbona – bawarska starówka nad Dunajem

Ratyzbona, to piąte co do wielkości miasto Bawarii. Jego największą atrakcją jest Stare Miasto wraz z górującą nad nią katedrą, które od  13 lipca 2006  znajduje się na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Jest to zarazem największa średniowieczna starówka na terenie Niemiec.

Ratyzbona (Regensburg) to także jedno z najstarszych miast niemieckich. Atrakcyjne położenie, nad Dunajem, przyciągnęło pierwszych osadników pradopodobnie już ponad 400 lat p.n.e. Teraz szlak wodny może nie jest już tak ważny dla miasta, ale Dunaj jest nadal ważną częścią miasta – nadal służy jako droga transportowa, służy turystom chętnie korzystającym z rejsów wycieczkowych, no i wdłuż brzegu prowadzi słynna trasa rowerowa aż do ujścia rzeki.

Modry Dunaj i czekające na turystów barki
Modry Dunaj i czekające na turystów wycieczkowe statki

Steinerne Brücke – Most Kamienny

Most Kamienny, to obok Katedry, najsłynniejszy obiekt w Ratyzbonie. Co sprawia, że ten most jest tak ciekawy? Ano jest kilka statystycznych danych i historycznych faktów, które potrafią zrobić wrażenie. Otóż wrażenie robi już sam jego wiek. Szacuje się, że powstał on w latach 1135-46. A ponad 300-metrowa budowla waży ponad 100 tysięcy ton. Konstrukcja ta przez wiele długich lat służyła budowniczym mostów w całej Europie za wzór do naśladowania.

Parasole widoczne na zdjęciu poniżej to Historiche Wurstkuche – restauracja serwujące kiełbasiane przysmaki, która setki lat temu służyła jako stołówka dla budowniczych mostu.

Most Kamienny w Ratyzbonie
Most Kamienny w Ratyzbonie

O budowie mostu Kamiennego traktuje legenda, według której główny budowniczy mostu założył się z budowniczym katedry o to, kto pierwszy ukończy prace. Ponieważ budowa katedry posuwała się znacznie szybciej niż konstrukcja mostu, jego budowniczy zawarł pakt z diabłem. W zamian za pomoc, diabeł miał otrzymać pierwsze trzy dusze, które przejdą po gotowym moście. Odtąd prace ruszyły pełną parą i most był wkrótce gotowy, na długo przed katedrą. Kiedy diabeł zażądał zapłaty, sprytny budowniczy przegonił przez most trzy kury. Wściekły diabeł próbował zniszczyć konstrukcję, ale mu się to nie udało. Wedle legendy, wgłębienie widoczne na moście to pozostałość właśnie po czarcim ataku.

– Wikipedia

 

XII wieczna Katedra św. Piotra to symbol miasta. Jej wieże mają 105 metrów wysokości i „uzbrojone” są w sześć dzwonów.

Katedra
Katedra

 

Po ratyzbońskiej starówce można  oczywiście sobie pojeździć na rowerze. Najlepiej z kolegami, pijąc przy okazji piwo i śpiewając bawarskie szlagiery:) Lokalny strój obowiązkowy.

Miejskie rozrywki
Miejskie rozrywki

 

Galeria zdjęć – Stare Miasto Ratyzbona


Dodaj swoj opinię