Rethymnon – najładniejsze miasto Krety?

To liczące sobie około 30 tysięcy mieszkańców miasto, jest trzecim co do wielkości na Krecie. I zdaniem wielu, najładniejszym. Słynie głównie ze swoich długich, ciągnących się na kilkanaście kilometrów, piaszczystych plaż. Całe wybrzeże oczywiście usiane jest mniejszymi i większymi hotelami, co nie jest niczym nietypowym.Historia Rethymnon – co zobaczyć?

Rethymnon to również, a może przede wszystkim, miasto o bardzo bogatej historii. Podobnie jak cała wyspa, wielokrotnie przechodził z rąk do rąk, zmieniali się jego właściciele, a każdy zaprowadzał swoje porządki, jednocześnie, niestety, w dużym stopniu niszcząc to co wybudowali poprzednicy. Dlatego też zachowane zabudowania miasta to typowo islamska architektura, bo to Turcy panowali tutaj nim ostatecznie Kreta przeszła w ręce Greków. Jednak najbardziej charakterystyczną budowlą Rethymnonu jest wielka twierdza Fortezza wybudowana w 1573 roku przez Wenecjan w celu obrony mieszkańców miasta przed napaścią ze strony tureckiej. Na terenie fortecy znajduje się między innymi niewielkie Muzeum Archeologiczne, prezentujące eksponaty znalezione przez archeologów. Wstęp do muzeum to koszt około 3 Euro.

Rethymnon - Mury Fortezzy
Rethymnon – Mury Fortezzy
Ulice Rethymnon

Oprócz wielkiej twierdzy nad brzegiem morza są też tutaj i inne pozostałości po okresie weneckim, jak np. fontanna Rimondiego z lwimi paszczami czy pozostałości po jedynej ocalałej bramie miejskiej Megali Porta zwanej także bramą Gouri, no i przede wszystkim niewielki, urokliwy port wenecki zwieńczony latarnią morską. Całe jego nabrzeże usiane jest knajpkami i tawernami, a każda z nich posiada przynajmniej jednego natrętnego naganiacza, więc o spokojnym i romantycznym spacerze można zapomnieć. Jednak mimo wszystko warto tutaj zajrzeć, bo ten mały port (większe statki pozostają na redzie) ma swój klimat, szczególnie o zachodzie słońca.

Port Wenecki w Rethymnon
Port Wenecki w Rethymnon
Port Wenecki w Rethymnon
Port Wenecki w Rethymnon

Warto też zajrzeć do centrum i pospacerować po wąskich, kamiennych uliczkach wśród zabytkowych kamienic. Na większości z nich nie mieszczą się samochody, więc pozostaje się przeciskać między zaparkowanymi tu i ówdzie skuterami i rowerami a … krzesłami i stołami, wystawionymi przez mieszkańców, którzy zapragnęli zażyć świeżego powietrza. Osobliwe to uczucie, gdy przechodzi się tuż obok otwartych na oścież drzwi do czyjegoś mieszkania a w środku można dojrzeć osoby spożywające przy stole posiłek, bądź odpoczywające w łóżku. Mimo, że Kreteńczycy uchodzą za pogodnych i przyjaźnie nastawionych do świata ludzi, nie warto naruszać ich prywatności. Śmiało za to można zaglądać do sklepików, szczególnie tych oferujących lokalne produkty – biżuterię, artykuły spożywcze, wina czy zioła.

Rethymnon na mapce


Jeden komentarz

  1. Beata
    Beata at |

    Bardzo polecam!
    Szukając hotelu na przyszły wyjazd na Kretę z pewnością rozejrzę się w pierwszej kolejności w obiektach w bezpośrednim sąsiedztwie Rethymnon, a jest tego naprawdę sporo.

    Reply

Dodaj swoj opinię