Santa Caterina – zima, narty, słońce

Santa Caterina to miejscowość położona w Lombardii, na terenie Narodowego Parku Stelvio, niedaleko granicy ze Szwajcarią. Podobnie jak sąsiednie Bormio, znana jest z organizowanych tutaj zawodów narciarskich Pucharu Świata oraz Mistrzostw Świata w narciarstwie alpejskim.

Santa Caterina przyciaga narciarzy swym wysokogórskim urokiem
Santa Caterina przyciaga narciarzy swym wysokogórskim urokiem

Santa Caterina Valfurva

Valfurva, to nazwa jednej z dolin przy której położona jest Santa Caterina. Sama miejscowość jest bardzo niewielka, zamieszkuje ją niewiele ponad 100 osób. W okresie zimowym kilkukrotnie tą liczbę przebija ilość miłośników narciarstwa, którzy przybywają na narty do Włoch, by korzystać z dobrze przygotowanych tras, zarówno tych zjazdowych jak i biegowych, których jest tutaj ponad 15 km. Na zjazdowców czeka ponad 35 km tras, z czego większość bo aż ok. 26 km to trasy o średniej trudności, 6 km to trasy trudne, a tylko 2 km to trasy oznaczone kolorem niebieskim.

Santa Caterina - Surowa zima, surowe piękno
Santa Caterina – Surowa zima, surowe piękno

Trzeba przyznać, że trasy są przygotowane bardzo dobrze. W końcu marka organizatora mistrzostw świata zobowiązuje, poza tym, jedna z tutejszych tras nosi imię trzykrotnej mistrzyni olimpijskiej – Debory Compagnoni, która wywodzi się z tego regionu. To na niej odbywają się zawody Pucharu wiata, dlatego trasa jest nowoczesna – trudna, długa i posiada sztuczne oświetlenie, które pozwala cieszyć się jazdą do późnych godzin wieczornych.

Santa Caterina - schronisko Sunny Valley
Santa Caterina – pięknie położone schronisko Sunny Valley

Z bardzo klimatycznego schroniska Sunny Valley, do którego może każdy dotrzeć gondolą (nawet nie szusujący na nartach), prowadzą wyciągi na szczyt Cresta Sobretta, liczący 2775 mnpm, najwyższy punkt rejonu narciarskiego Santa Caterina. Trzeba przyznać, że widoki zapierające dech w piersiach, oczywiście przy ładnej pogodzie, roztaczają się niemal z każdej tutejszej trasy. Położenie jest jego bardzo dużym atutem!

Trasy narciarskie w Santa Caterina
Trasy narciarskie w Santa Caterina – mapka
[wppa type=”album” album=”4″ align=”center”][/wppa]

Zobacz gdzie jeszcze pojechać na narty

[mappress mapid=”1″]

Dodaj swoj opinię