Tibidabo – staroświecki lunapark

Tibidabo to nazwa szczytu o wysokości 512 m npm, leżącego w paśmie górskim Serra de Collserola, wznoszącym się tuż za Barceloną. To najwyższy szczyt tych gór, jednak nie tylko to sprawia, że  jego nazwa na stałe wryła się w przewodniki po Barcelonie.

Wzgórze Tibidabo widoczne z centrum Barcelony
Wzgórze Tibidabo widoczne z centrum Barcelony

 

Na jego zboczach znajduje się trochę nietypowe…

Wesołe miasteczko – Parc d’Atraccions

Nietypowe, bo po pierwsze, jedno z najstarszych na świecie. Powstało w 1901 roku a wiele oryginalnych, pochodzących z tamtego okresu atrakcji nadal funkcjonuje. Nie znajdziecie tam za wiele nowoczesności, jest za to klasyczny diabelski młyn oferujący obłędne widoki na Barcelonę, czy charakterystyczny czerwony samolot, który od 1928 roku leniwie kręci kółka dając pasażerom wrażenie lotu nad Barceloną. Część z tych atrakcji można zobaczyć w filmie Woody Allena pt. „Vicky Cristina Barcelona”.

Generalnie park oferuje fajną, całodniową rozrywkę dla rodzin z dziećmi. Co dokładnie oferuje Tibidabo, warto sprawdzić na stronie parku – http://www.tibidabo.cat/ No i trzeba sprawdzić też w jakich dniach i godzinach park jest czynny, bo zależne jest to od pory roku. Poza sezonem park czynny jest tylko w weekendy. Cena biletu wstępu do parku to 28.5 euro dla osoby dorosłej, 10,3 euro dla osoby o wzrości poniżej 120 cm, dzieci o wzroście poniżej 90 cm wchodzą za darmo, pod opieką osoby dorosłej.

Photo credit: AdrianoIt / Foter / CC BY
Diabelski młyn w Tibidabo

Photo credit: AdrianoIt / Foter / CC BY

Bazylika Sagrat Cor

Ponad wesołym miasteczkiem wznosi się budynek bazyliki Sagrat Cor, czyli Najświętszego Serca. Świątynia jest dziełem katalońskiego architekta Enrica Sagniera i wzorowana była na paryskiej Sacre-coeur. Budowa trwała od roku 1902 do 1961. Jej kopułę wieńczy posąg Jezusa Chrystusa. Kościół jest udostępniony do zwiedzania, wstęp jest bezpłatny. Można również skorzystać z windy i wyjechać na jedną z wież, skąd widoki na miasto są jeszcze piękniejsze, jednak za tą przyjemność trzeba już zapłacić (ok 2 Euro).

Wzgórze Tibitabo z charakterystyczną sylwetką bazyliki Sagrat Cor
Wzgórze Tibitabo z charakterystyczną sylwetką bazyliki Sagrat Cor

Skoro o widokach, czyli jednego z głównych powodów dla którego warto odwiedzić Tibidabo, to nieopodal szczytu znajduje się wysoka na 268 metrów wieża telekomunikacyjna, na której górny poziom można wjechać windą. Stamtąd można podziwiać widoki już nie tylko na samą Barcelonę ale na całą Katalonię. Przy dobrej pogodzie można dostrzec Pireneje.

Dojazd na Tibidabo

Było już o atrakcjach czekających na turystów na szczycie Tibidabo. Jednak kolejną atrakcją jest (albo może być, w zależności od wariantu) dojazd na szczyt. Zazwyczaj dojazd na Tibidabo odbywa się w trzech etapach. Najpierw autobusem numer 17 lub kolejką FCG z Placu Katalonii (placa de Catalunya) dotrzemy do Avinguda del Tibidabo. Dalej zaczynają się wspomniane atrakcje, czyli Błękitny Tramwaj. Zabytkowym wagonem dotrzemy na Placa del Doctor Andreu, gdzie przesiadamy się na kolej zębatą Funicular del Tibidaboktórą docieramy na szczyt. Tramwaj i kolejka kursują od 1901 roku. To nie jedyny wariant, którym możemy dotrzeć na wzgórze. Możemy z centrum w te okolice dotrzeć pociągiem, kursuje tutaj również transport prywatny, a bardzo ciekawym wariantem może być wyprawa na rowerach :)

Ceny biletów:

  • Błękitny Tramwaj – Tramvia Blau – 3 Euro
  • kolejka Funicular del Tibidabo – 4 euro
Błękitny tramwaj kursujący na wzgórze Tibidabo
Błękitny tramwaj kursujący na wzgórze Tibidabo

Dodaj swoj opinię