Valdemossa – górski raj Chopina

Valdemossa, to górska miejscowość na Majorce, druga najchętniej odwiedzana przez turystów po stolicy wyspy, Palma De Mallorca. Oddalona od niej zaledwie o 17 km, założona w XIV wieku, cicha, pełna zabytków, urokliwych stromych uliczek oraz atrakcji turystycznych.

Valdemossa
Valdemossa – perła Majorki

Dla Polaków spędzających swój urlop na Majorce, Valdemossa, to w zasadzie punkt obowiązkowy, gdyż to właśnie tutaj można odnaleźć polskie akcenty. Zimę na przełomie lat 1838-1839 spędził tutaj Fryderyk Chopin wraz z George Sand i jej dwójką dzieci. I choć mi.n. z racji wyjątkowo deszczowej i chłodnej, jak na Majorkę, zimy Chopin pobytu na Balearach nie wspominał najlepiej, to skomponował tutaj cykl preludiów, które stanowią bardzo ważny element jego twórczości.

W samej Valdemossie o Chopinie nie zapomniano. W klasztorze kartuzów, w którym kompozytor mieszkał, została urządzona muzelana ekspozycja z pamiątkami po parze kochanków, odbywa się coroczny festiwal chopinowski, a w mieście można podziwiać jego popiersie.

Valdemossa - Fryderyk Chopina
Popiersie Chopina – dotknięcie nosa ma przynosić szczęście

 

Valdemossa - ulica Chopina
Jedna z uliczek nosi imię sławnego kompozytora

Jednak symbolem miasteczka pozostaje Świata Catalina Thomas. W domu, w którym się urodziła urządzono kapliczkę z jej figurą, a niemal na każdym domu mozna spotkać wmurowane ceramiczne płytki przedstawiające sceny z życia świętej.

Valdemossa - Santa Catalina
Sceny z życia św. Cataliny Tomas

Warto zapuścić się w wijące się to w górę to w dół wąskie uliczki i zanurzyć się w spokojny rytm życia tutejszych mieszkańców. Zabytkowa architektura oraz mnóstwo roślin i zieleni, mimo iż, jak widać na zdjęciu poniżej, nie ma tam miejsca na trawniki czy skwery.

Valdemossa
Typowe uliczki Valdemossy

 

Majorka - Valdemossa
Tak mieszka się na Majorce :)

Lokalizacja Valdemossy na mapce:

Wyświetl większą mapę


Dodaj swoj opinię