Wulkan Etna – królowa Sycylii

Etna to najwyższy i największy w Europie wulkan. Najwyższy, bo mierzy ok. 3300 metrów wysokości, największy, bo pokrywa obszar ok. 1250 km² na którym znajduje się około 270 różnej wielkości kraterów. Czyli prawdziwy olbrzym i to bynajmniej nie śpiący. Etna cały czas pozostaje aktywna, szacuje się, że od czasu powstania miało miejsce ponad 200 wybuchów. Mimo potencjalnego niebezpieczeństwa drzemiącego w tym kolosie, wszystko wydaje się być pod kontrolą. Na południowych zboczach kursuje kolejka linowa a zimą wyciągi narciarskie, są schroniska i tysiące turystów. Ci najwytrwalsi i najodważniejsi docierają na sam szczyt stożka, do czterech głównych kraterów. Tym, którym nie odpowiadają wielogodzinne piesze wędrówki w księżycowym krajobrazie, z pomocą przychodzą wspomniany wcześniej wyciąg oraz terenowe samochody, którymi można dotrzeć na wysokość 2900 m.n.p.m.

Etna - widok z centrum Katanii
Etna – widok z centrum Katanii

Etna zwiedzanie

Zwiedzanie Etny odbywa się zazwyczaj w kilku krokach. Najpopularniejszym wariantem jest zdobywanie szczytu od strony południowej, gdyż tam kursuje kolejka linowa. W jej sąsiedztwie znajduje się schronisko Giovanni Sapienza, masa sklepów z pamiątkami, knajpki i parkingi. I to właśnie tam, na na wysokość ok. 1900 m.n.p.m. trzeba najpierw dotrzeć krętą drogą prowadzącą ze wschodnich wybrzeży Sycylii. Kto nie ma własnego środka transportu, może wykupić wycieczkę w lokalnym biurze podróży, lub wybrać najtańszą opcję, czyli przejazd autobusem lokalnym z Katanii. Autobus kursuje codziennie (w sezonie dwa kursy dziennie) z dworca znajdującego się w sąsiedztwie głównej stacji kolejowej. Cena biletu, to 6,60 Euro w obie strony. Wyjazd o godzinie 8.15 a powrót o 16.30. Kto się spóźni na kurs powrotny, ten musi szukać noclegu w schronisku albo autostopu :-) Dojazd trwa niecałe dwie godziny, a krajobraz w tym czasie zmienia się diametralnie. Zaczyna się od zazwyczaj zakorkowanych ulic Katanii, przez jej przedmieścia oraz mniejsze miejscowości, a ostatnie kilometry to podjazd krętymi serpentynami.

Parkingi przy Rifucio Sapienza u podnóża Etny
Parkingi przy Rifucio Sapienza u podnóża Etny
Kolej linowa na wulkanie Etna
Kolej linowa na wulkanie Etna

Schronisko – Rifugio Giovanni Sapienza

Tutaj, na wysokości 1910 m.n.p.m. rozpoczyna się tak naprawdę właściwa wyprawa na Etnę. Mamy do wyboru dwie opcje do wyboru – piesza wędrówka lub kolej linowa. Oczywiście zdecydowana większość turystów wybiera wyciąg, mimo iż koszt takiej przyjemności to ok. 35 Euro (w obie strony). Wagonikami dociera się na wysokość 2500 m.n.p.m. W budynku górnej stacji jest restauracja i sklep z pamiątkami, jednak dla większości jest to punkt przesiadkowy w duże terenowe samochody, które zabierają turystów w następny etap podróży, wywożąc ich na wysokość 2900 m.n.p.m na płaskowyż Torre del Filosofo, znajdujący się na wysokości 2920 m.n.p.m. Ta przyjemność oczywiście dodatkowo kosztuje i w pakiecie z wyjazdem koleją linową trzeba zapłacić około 65 Euro. W cenę wliczony jest przewodnik, który oprowadza grupkę z autobusu po obrzeżach wygasłego krateru. Torre del Filosofo to świetny punkt widokowy, zarówno na krater centralny, który wydaje się być na wyciągnięcie ręki, jak i na leżącą w dole Katanię i południową część Sycylii. Przy sprzyjającej pogodzie widok zapiera dech w piersiach.

Takimi ciężarówkami można dotrzeć na wysokość 2920 mnpm, pod główny krater wulkanu Etna
Takimi ciężarówkami można dotrzeć na wysokość 2920 mnpm, pod główny krater wulkanu Etna
Kręta droga wytyczona tyczkami wśród iście księżycowego krajobrazu
Kręta droga wytyczona tyczkami wśród iście księżycowego krajobrazu

Oprócz wspaniałych widoków i księżycowego krajobrazu na turystów czekają inne atrakcje np. fumarole, czyli miejsca w których z ziemi wydobywają się wulkaniczne gazy. Jeśli w najbliższej okolicy nie ma takich cudów, wystarczy wykopać niewielkie zagłębienie w wulkanicznym popiele i przyłożyć rękę do gruntu by poczuć ciepło. Aż strach pomyśleć jakie temperatury panują kilkanaście, kilkadziesiąt metrów niżej.

Już kilkanaście centymetrów pod powierzchnią grunt jest wyraźnie cieplejszy
Już kilkanaście centymetrów pod powierzchnią grunt jest wyraźnie cieplejszy
Widok z torre del Filosofo na główne kratery Etny
Widok z Torre del Filosofo na główne kratery Etny

Z Torre del Filosofo można kontynuować wspinaczkę aż do samego krateru głównego. Jednak wejście na szlak jest w tym miejscu zagrodzone, gdyż można tam poruszać się tylko w towarzystwie przewodnika. W praktyce jednak turyści ignorują nakaz i wyruszają w górę sami.

Widoki z Torre del Filosofo
Widoki z Torre del Filosofo
Torre del Filosofo - dalej tylko z przewodnikiem
Torre del Filosofo – dalej tylko z przewodnikiem

Zwiedzanie Etny – koszty i najważniejsze informacje

Koszt imprezy (wszystkie ceny w obie strony):

  • bilet autobusowy z Katanii – 6,60 Euro
  • kolej linowa – 35 Euro
  • pakiet kolej linowa + dalsza podróż samochodami – 65 Euro

Najczęściej wybierany wariant to pakiet z wjazdem wyciągiem + dalsza podróż w górę samochodami. Koszt nie jest może najmniejszy, bo ok. 300 PLN za osobę, ale z racji unikalności miejsca warto sięgnąć głębiej do kieszeni. Ten kto jednak woli wariant oszczędnościowy, może wybrać się ze schroniska Sapienza w górę piechotą. Szlaki są dobrze oznakowane i nie towarzyszą im jakieś szczególne trudności techniczne. Niezależnie od sposobu zwiedzania warto zabrać ze sobą cieplejszą odzież i porządne buty, przynajmniej sportowe ‚adidasy’.

W sąsiedztwie schroniska i dolnej stacji kolejki linowej znajdują się dwa kratery dostępne dla turystów
W sąsiedztwie schroniska i dolnej stacji kolejki linowej znajdują się dwa kratery dostępne dla turystów

Jeden komentarz

  1. Wulkan Etna – największa atrakcja turystyczna Sycylii | Gdzie pojechać na wakacje

    […] Zwiedzanie wulkanu Etna odbywa się zazwyczaj od jej południowej strony. To tam, z Katanii, kursuje codziennie miejski autobus, który wwozi turystów na wysokość 1920 m.n.p.m., tuż pod schronisko Giovanni Sapienza. Tutaj, oprócz schroniska, knajp i sklepików z pamiątkami, znajduje się dolna stacja kolei linowej. Za 35 Euro można w kilka minut dotrzeć na wysokośc 2500 m.n.p.m. W szczycie sezonu na pewno więcej czasu zajmie stanie w kolejce po bilet do wyciągu. Po dotarciu do górnej stacji, można kontynuować podróż w górę terenowymi ciężarówkami aż na wysokość 2900 mnpm. Koszt takiej atrakcji to dodatkowo 35 Euro. Stamtąd centralne kratery Etny, znajdujące się na wysokości ok. 3300-3400 (wysokość zmienia się w zależności od wielkości i rodzaju erupcji) wydają się być na wyciągnięcie ręki. Chętni, w towarzystwie indywidualnego przewodnika, dodatkowo opłacanego, mogą wybrać się na wspinaczkę na szczyt. […]

Dodaj swoj opinię