Wzgórze Montjuic

Wzgórze Montjuic, z którego rozpościera się wspaniały widok na Barcelonę, znajduje się między portem a miastem. Nie jest może zbyt wysokie (około 173 mnpm) ale bardzo rozległe. Na jego zboczach kryje się mnóstwo atrakcji – zamek, muzeum, obiekty sportowe czy parki. To wszystko sprawia, że wzgórze jest chętnie odwiedzane przez turystów, ale też i miejscowych, którzy szukają wytchnienia od wielkomiejskiego zgiełku.

Wzgórze Montjuic
Charakterystyczne wzniesienie Montjuic widziane ze Starego Portu

Atrakcyjny dojazd do Montjuic

Już sam sposób w jaki można dotrzeć na Wzgórze stanowi atrakcję samą w sobie. Najszybszy sposób to dotrzeć metrem do stacji Parallel, następnie przesiąsć się w kolejkę zębatą (taka jak np. na Gubałówkę), która startuje właśnie ze stacji metra. Następnie można przesiąść się w kolejkę linową, która zawiezie nas pod sam szczyt. Można też ten odcinek, jak i zresztą całą drogę od centrum, pokonać pieszo.

Jeśli pogoda sprzyja, spacer przez parki leżące na zboczach wzgórza to czysty relaks. W rejon doolnej stacji kolejki można dotrzeć… inną kolejką linową, w stylu retro, kursującą z Barcelonety.

Kolejka linowa na Montjuic.
Kolejka linowa na Montjuic.

Zamek na szczycie wzgórza

Na szczycie wzgórza Montjuic już od czasów Rzymian istniały różnego rodzaju twierdze. W tej chwili znajduje się tam zamek – forteca, który nie cieszy się dobrą sławą. To tutaj w przetrzymywano i mordowano więźniów politycznych. Obecnie na zamku znajduje się m.in. Muzeum Wojskowe oraz okresowe wystawy i galerie. Wstęp na teren zamku jest bezpłatny. Największą strakcją zamku są jednak widoki, zarówno ten na miasto jak i na port przeładunkowy. Choćby dla nich warto tutaj się wybrać!

Wzgórze Montjuic Barcelona
Widok z murów zamku na port oraz Barcelonetę

Obiekty Olimpijskie

Poniżej zamku znajdują się obiekty olimpisjkie – stadion olimpijski, basen, hala sportowa. To tutaj odbywały się ceremonie otwarcia i zamknięcia Igrzysk Olimpijskich w 1992 roku. Sam stadion powstał już w 1929 roku, a z okazji Igrzysk powstał wokół niego tzw. pierścień Olimpisjki, czyli towarzyszące mu inne obiekty sportowe. Dotrzeć tu możemy albo piechotą spod zamku czy centrum, albo wspomnianą wyżej kolejką zębatą, której górna stacja mieści się niedaleko stadionu właśnie. Ciekawostką jest fakt, że w latach 70-tych na ulicach Wzgórza Montjuic rozgrywane były wyścigi Formuły 1. Jednak po wypadku w 1975 roku, w którym zginęło 5 widzów zaprzestano rozgrywania wyścigów na Circuit de Montjuic.

Stadion Barcelona
Stadion Olimpisjki – wejście na trybuny jest bezpłatne

Muzea i fontanny

U stóp wzgórza, znajdują się dwa muzea, jedno poświęcone sztuce Joana Miro, drugie, mieszczące się w monumentalnym Palau Nacional, to Narodowe Muzeum Sztuki Katalońskiej. Dla miłośników sztuki jest to punkt obowiązkowy. Poniżej Muzeum Sztuki Katalońskiej znajduje się inna atrakcja, przyciagająca każdego wieczora setki turystów – Magiczna Fontanna.

Montjuic Barcelona
Widok spod Muzeum Sztuki katalońskie. w dole Magiczna Fontanna i Placa d’ Espanya

Wzgórze Montjuic – czy warto?

Mam nadzieję, że ci którzy szukają odpowiedzi na to pytanie, znaleźli je powyżej :) Wędrówka po wzgórzach Montjuic jest bardzo atrakcyjna, szczególnie dla tych, którzy nie mają zbyt grubego portfela. Jeśli zrezygnujemy z kolejek i wyciągów, to można zaliczyć całą wyprawę za darmo. Bezpłatne są wstępy na zamek i na stadion, oraz wieczorne pokazy fontann. Za to przyda się dużo czasu, bo na spacery po wzgórzu trzeba poświęcić niemal cały dzień. Nie będzie to jednak czas stracony.


Jeden komentarz

  1. Paulina
    Paulina at |

    Aby wejść na zamek obecnej płaci się 5 euro, ale warto obejść go w koło :)

    Reply

Dodaj swoj opinię