MNAC to miejsce szczególnie ważne dla miłośników szeroko rozumianej sztuki. Zwiedzając Barcelonę warto tutaj zajrzeć, bo przestronnych wnętrzach zgromadzono tysiące eksponatów europejskiej sztuki średniowiecznej, od malarstwa i rzeźby, przez rysunki, grafikę, fotografię, monety, na meblach kończąc. Zgodnie z nazwą, większość prezentowanych dzieł pochodzi z rejonu Katalonii, ale też eksponaty z innych części kontynentu, głównie dlatego, by zwiedzający mogli porównać jak sztuka ewoluowała.

Budynek Muzeum Sztuki Katalońskiej zwraca uwagę swoją ogromną kopułą, wzorowaną na Bazylice Świętego Piotra czy Katedrą Giralda w Sewilli. Co ciekawe, obiekt ten powstał na potrzeby Wystawy Światowej w roku 1929 i zaraz po niej, miał zostać … zburzony. Na szczęście plany się zmieniły i już w 1934 roku powstało w nim Muzeum Sztuki Katalońskiej. Nie na długo jednak. Dwa lata później Hiszpanię ogarnęła wojna domowa i muzealne skarby zostały wywiezione, by powrócić na swoje miejsce w latach 40-tych. Z kolei w latach 90-tych do Muzeum Sztuki Katalońskiej zostało włączone Muzeum Sztuki Współczesnej. Od tamtej pory placówka nosi status muzeum narodowego.

Co można zobaczyć w MNAC
Najsłynniejsze eksponaty MNAC to m.in. Absyda z Santa Maria d’Aneu, freski z Sant Climent de Taull, Madonna Miłosierna Fra Angelica, czy meble zaprojektowane przez gaudiego.
Narodowe Muzeum Sztuki Katalońskiej złożone jest z dziewięciu działów
- Dział Sztuki Romańskiej – sztuka katalońską z wieków od XI do XIII,
- Dział Gotycki – przedstawiająca Katalońską sztukę w wiekach od XIII do XV,
- Renesans i Barok – hiszpańska, włoska i flamandzka sztuka z XVI – XVIII wieku,
- The Cambó Bequest – kolekcja zawiera m.in. dzieła Goi czy Rubensa
- Kolekcja Thyssena-Bonermiszy – zbiór obrazów i rzeźb europejskiej sztuki
- Dział Sztuki Współczesnej – sztuka Katalońska od 1800 roku do lat 30-tych XX wieku (Pablo Picasso, Ramon Casas, Antonio Gaudi),
- Rysunki i druki,
- Fotografia – kilka tysięcy fotografii z XIX i XX wieku,
- Monety i inne – imponująca kolekcja monet i papierów wartościowych z Katalonii.
Zwiedzanie MNAC
Jeden dzień to za mało aby obejrzeć wszystko co oferuje Muzeum. Zarządzający nim zdają sobie z tego sprawę, dlatego też bilety (cena 12 Euro) są ważne na dwa dni, więc kto ma czas, może sobie rozłożyć wizytę na dwa etapy. Na terenie Muzeum znajduje się restauracja z pięknym widokiem na miasto. Zresztą równie wspaniały widok rozpościera się spod wejścia do Muzeum i choćby z tego powodu warto tutaj dotrzeć. A najlepiej wybrać się tutaj w jeden z wieczorów, zobaczyć zachód słońca, a następnie pokazy słynnych Magicznych Fontann, które stały się już symbolem Barcelony.

Godziny otwarcia:
- W zimie: od października do kwietnia, muzeum czynne wtorek-sobota, w godzinach 10-18, w niedziele i święta 10-15,
- W lecie: od maja do września, muzeum czynne wtorek-sobota, w godzinach 10-20, w niedziele i święta 10-15,
- W poniedziałki muzeum nieczynne! (z wyjątkiem świąt)
Więcej informacji nastronie internetowej MNAC – http://www.museunacional.cat
Barcelona jest piękna :) Niestety jest tam tyle pięknych miejsc że nie zdążyliśmy wejść do tego muzeum:( ale fontanna przed nią jest niesamowita :)
punkt obowiązkowy, ja widziałem z zewnątrz ale i tak robi wrażenie :)