Położony nieco na uboczu Parc Guell to jedno z najbardziej znanych i charakterystycznych dzieł Gaudiego. W zamierzeniu E. Guella, bogatego kupca, obecny Parc Guell miał być ekskluzywną dzielnicą, czy wręcz miastem-ogrodem, którego stworzenie powierzył wybitnemu architektowi – Antonio Gaudiemu. Ostatecznie z ambitnych planów niewiele wyszło, ale ogród (park) stał sie wielką atrakcją dla turystów.
Kiedy zwiedzać Parc Guell
Park otwierany jest codziennie o godzinie 10 rano i właśnie wtedy najlepiej już tam być. Tłum turystów gęstniejący z godziny na godzinę może odebrać radość ze spacerów po parku czy podziwiania widoków. Dla tych ostatnich, wskazana jest dobra pogoda :) Poza tym wprowadzono bilety a nawet ograniczenia ilościowe zwiedzających (o tym czytaj poniżej), co sprawia, że zwiedzanie parku w wysokim sezonie, w godzinach szczytu może być nie lada wyzwaniem.
Sala Hipostila
To tutaj miała się mieścić hala targowa osiedla. Na sklepieniach charakterystyczne dla Gaudiego ceramiczne mozaiki i kształty. Filary, których jest w sumie 86, już w zamierzeniach architekta nie miały być równoległe i idealnie pionowe. Dach Sali okala słynna falista ławeczka, z której można podziwiać główny plac parku i leżące w dole miasto. Widok jest naprawdę niesamowity, gdyż niemal całe miasto mamy tutaj jak na dłoni, a w tle błękit Morza Śródziemnego. Nie jest to jednak jedyne miejsce z tak pięknym widokiem, w parku są wyższe punkty, z których widok jest równie wspaniały.
Labirynt kolumnad to kolejny charakterystyczny punkt parku.
Parc Guell – ceny
Parc Guell na pewno warto odwiedzić podczas pobytu w stolicy Katalonii. Jeśli ktoś nie jest fanem Gaudiego, albo po prostu nie ruszają go takie klimaty, warto tu przybyć choćby dla samych widoków! Wstęp do parku jeszcze niedawno był darmowy. Jednak w związku z ogromną ilością turystów wprowadzono bilety, ale tylko na najatrakcyjniejszą część, tę w której znajduje się ławeczka, Hala Hispotila czy kolumnady. Mało tego, wprowadzono również ograniczenie ilościowe, według którego do tej części parku nie może wejść więcej niż 400 osób / 30 minut. Zatem nawet jeśli zakupimy bilet, może się okazać, że będziemy musieli trochę poczekać na swoją kolej by móc wejść! Najpewniejszym rozwiązaniem wydaje się być wcześniejsze zarezerowowanie biletu przez internet. Jednak pozostała część parku (jego większa część dodoajmy) pozostaje nadal dostępna za darmo!
Ceny biletów są dosyć przystępne – 7 Euro dla dorosłych, 4,90 Euro dla dzieci do lat 12 i osób powyżej 65 roku życia. Dzieci do lat 6 wchodzą za darmo.
Dojazd:
Stacja metra: Lesseps (linia L3)
Linie autobusowe: 24, 31, 32, H6, 92