Knossos to miejscowość w północnej części Krety, leżąca około 6 km od stolicy Krety – Heraklionu, u stóp gór Ida. Jest jedną z największych atrakcji turystycznych największej greckiej wyspy. Swą ogromną popularność wśród turystów zawdzięcza znajdującemu się tam jednemu z najwspanialszych w całej Grecji zabytków. Są to ruiny pałacu pochodzący z okresu 2000-1400 p.n.e. zwany pałacem Minosa lub labiryntem kreteńskim. Jest to największa zachowana budowla pochodząca z tego okresu.
Odkrycie Pałacu w Knossos
Zdumiewający jest fakt, że budowlę tą odkryto stosunkowo niedawno, bo niewiele ponad 100 lat temu. W 1899 roku brytyjski archeolog Sir Arthur Evans wykupił wzgórze w Knossos po wykopaliska archeologiczne, przeczuwając, że kryje ono sporo tajemnic. I nie mylił się. Dzięki pracy archeologów odkryte zostały ruiny pałacu o powierzchni około 17400 m². W podziemiach znaleziono między innymi magazyny z amforami, w których gromadzono żywność, setki tabliczek pokrytych pismem linearnym, tron królewski i bardzo dużą ilość cennych fresków, które przedstawiały sceny z życia ówczesnej ludności. W czasach swojego największego rozkwitu pięcio piętrowy Pałac w Knossos liczył około 1300 pomieszczeń, w których mogło przebywać kilkanaście tysięcy ludzi! Pałac posiadał swoją kanalizację i łaźnie. Obecnie freski można oglądać w muzeum w Heraklionie.
Mit o Minotaurze
Z pałacem w Knossos wiąże się jeden z najbardziej znanych mitów greckich, o Minotaurze, czyli potworze kreteńskim, półbyku i półczłowieku, zrodzonym z żony Minosa Pasifae i byka zesłanego przez Posejdona. Trzymany w zaprojektowanym przez Dedala labiryncie znajdującym się właśnie pod pałacem Knossos, żywiony ludzkim mięsem. Ateny zmuszone były wysyłać na śmierć swoją młodzież do czasu, gdy Tezeusz zabił (przy pomocy Ariadny) Minotaura. Przedstawienia Minotaura były tematem sztuki greckiej już od VII w. p.n.e.
Historia Pałacu Knossos
Knossos był zamieszkały od kilku tysięcy lat. Początkowo znajdowała się tutaj neolityczna osada, prawdopodobnie już w siódmym tysiącleciu p.n.e. Został opuszczony po zniszczeniu w 1375 roku p.n.e, który oznaczał koniec cywilizacji minojskiej. Pierwszy pałac na niskim wzgórzu nad rzeką Krairatos został zbudowany około 1900 roku pne na ruinach poprzednich zabudowań. Został zniszczony po raz pierwszy wraz z innymi pałacami na Krecie w 1700 roku pne, prawdopodobnie przez trzęsienie ziemi lub przez najeźdźców. Został natychmiast odbudowany, jako jeszcze większy kompleks, który jednak ponownie kilka razy ulegał zniszczeniu, m.in. przez ogromne trzęsienie ziemi, które miało miejsce 1450 p.n.e a którego epicentrum znajdowało się na wyspie Santorini.
Ruiny są udostępnione do zwiedzania turystom, jednak to co obecnie można oglądać, to w sporej części rekonstrukcja, której dokonał odkrywca pałacu, Sir Arthur Evans.
Czy warto zobaczyć Pałac w Knossos
Jeśli ktoś wybiera się na wczasy na Kretę a zwiedzanie i podróżowanie po wyspie chciałby ograniczyć do minimum i “zaliczyć” tylko kilka tutejszych atrakcji, to Pałac w Knossos powinien znaleźć się na tej krótkiej liście miejsc do odwiedzenia. Ci, którzy pragną zobaczyć na Krecie coś więcej, dobrze wiedzą, że “Labirynt Kreteński” to punkt obowiązkowy!
Miejsce jest z pewnością warte zobaczenia, ale jednak rekonstrukcja jakiej dokonał Evans nie pozwoliła mi na jakieś wielkie przeżycie tego terenu.
Najbardziej oblegana “atrakcja” na Krecie, więc polecam zwiedzanie we wczesnych godzinach lub w okresie posezonowym.