Ta najdłuższa tatrzańska dolina, licząca sobie około 10 km długości, jest od lat jednym z najpopularniejszych miejsc wśród turystów, szczególnie tych, którzy z różnych przyczyn nie mogą sobie pozwolić na wyprawy w wyższe partie Tatr. Chochołowska popularnością ustępuje jednak równoległej Dolinie Kościeliskiej, a to z kilku powodów. Po pierwsze leży dalej od Zakopanego, po drugie przejście całej doliny, od wejścia do schroniska to około 2 godziny marszu, stąd mniej wytrwali odpuszczają sobie tą przyjemność. Można jednak ten czas sporo skrócić korzystając z wypożyczonego roweru, na którym można pokonać całą dolinę, aż pod samo schronisko. Kursuje też mini kolejka z wagonikami, która dociera do Polany Huciska, czyli mniej więcej do połowy trasy do schroniska.
Dojazd do Doliny Chochołowskiej
Wrota Doliny Chochołowskiej są oddalone około 10 km od centrum Zakopanego. Najłatwiej dotrzeć tam jednym z busów kursujących regularnie z Zakopanego. Można oczywiście podjechać samochodem, kierując się z centrum na zachód, do Siwej Polany, gdzie u wlotu do doliny znajduje się parking. Dalej droga dla ruchu kołowego jest zamknięta (wyjątkiem są wspomniane wyżej rowery i kolejka – ciuchcia).
Szlak Siwa Polana – Dolina Chochołowska
Od Siwej Polany do schroniska prowadzi zielony szlak, którego pokonanie trwa ponad 2 godziny. Szlak, będący jednocześnie końcówką Ścieżki pod Reglami, tak właściwie, do drogi dołącza już za Siwą Polaną.
Po opłaceniu wstępu i przekroczeniu bramy wchodzimy na szeroką Siwą Polanę. Początkowo szlak prowadzi asfaltową drogą i marsz jest nieco monotonny. Na tym odcinku kursuje wspomniana kolejka, czyli ciągnik stylizowany na pociąg. Można sobie w ten sposób skrócić czas dojścia do schroniska o o koło godzinę. Cóż, pojazd może niezbyt pasuje do okoliczności przyrody, ale turyści chętnie z niego korzystają, nawet ci bardziej wytrawni, planujący nieco dłuższą wyprawę niż tylko do schroniska. Ten odcinek trasy można również pokonać na rowerze.
Dalej szlak prowadzi już kamienistym podłożem, początkowo wśród wysokiego lasu. Z czasem dociera do zwężenia – Wyżniej Bramy Chochołowskiej, którą tworzą ponad 100 metrowe urwiska turni poprzetykane niedostępnymi jaskiniami. Kawałek dalej, w lewo odchodzą dwa szlaki – żółty i czarny. Żółty prowadzi do Doliny Kościeliskiej, przez Iwaniacką Przełęcz (około 1h 15 min), dobry sposób, by “zaliczyć” dwie najpopularniejsze tatrzańskie doliny jednego dnia. Szlak czarny prowadzi Doliną Starorobociańską na Siwą Przełęcz. My jednak pozostajemy na około 40 minut w Dolinie Chochołowskiej, bo mnij więcej tyle czasu zajmie dojście z tego miejsca do schroniska. Już po około 20 minutach marszu od rozstajów szlaków wchodzimy na Polanę Chochołowską, jedną z największych i najpiękniejszych w całych Tatrach!
Polana Chochołowska
To bardzo urokliwe miejsce znane i kojarzone jest z kilku powodów:
- kobierce złożone z tysięcy kwitnących krokusów. Niezapomniany widok dla którego warto tutaj przybyć wczesną wiosną,
- drewniana kapliczka, w której kręcono sceny do popularnego serialu Janosik (w Chochołowskiej kręcono również sceny do Potopu),
- charakterystyczne pasterskie szałasy, będące pozostałością po dawnych czasach, gdy Polana była miejscem wypasu owiec. Część szałasów nadal działa, polecam tutejsze oscypki z certyfikatem oczywiście :)
- w 1938 roku odbyła się tutaj próba lotu stratosferycznego balonem (“Gwiazda Polski”), jednak wybuch wodoru zakończył tę próbę zanim się zaczęła,
- w 1938 roku na Polanie wylądował śmigłowiec z Papieżem Janem Pawłem II na pokładzie. Papież odwiedził wtedy schronisko, o czym informują kamienne tablice na jego murach.
Powrót do Siwej Polany tą samą drogą zajmuje około 1h 30 min.