Elgin to miasto w północnej części Szkocji, liczące około 25 tysięcy mieszkańców. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z XII wieku, więc możemy się od razu domyślić jak bogatą historię posiada. Przez wielu uznawane jest za jedno z najpiękniejszych miasteczek w Szkocji, a już na pewno w jej północnej części. Tyle tytułem wstępu o Elgin, teraz do meritum, czyli jednej z największej atrakcji miasteczka – Katedry Elgin. A właściwie jej ruin, co wcale nie umniejsza jej walorów historycznych i turystycznych.
Katedra powstała na początku XIII wieku a w 1224 roku została ustanowiona przez papieża Honoriusza III katedrą hrabstwa Moray i tym samym Elgin stało się miastem katedralnym. Nazywana Latarnią Północy, w czasach swojej świetności uznawana była za najpiękniejszą katedrę Szkocji. Doświadczana przez los na przestrzeni lat (spalenia, najazdy) popadała stopniowo w ruinę i w takiej właśnie formie istnieje dzisiaj.
Ruiny te posiadają jednak swój nieodparty urok, jest w nich coś tajemniczego a przechadzając się swobodnie wśród jej murów, kaplic, nagrobków czuć ducha starej Szkocji i to tak, że aż ciarki przechodzą po plecach.
Zwiedzanie Katedry
Wstęp do Katedry jest płatny i jest to koszt 5,5 Funta. W zamian otrzymujemy możliwość wejścia na wieże Katedry, skąd rozciąga się wspaniały widok na teren ruin Katedry, ale też i na całą okolicę Elgin. Oczywiście pełnia szczęścia będzie wtedy, gdy dopisze ładna pogoda, co w Szkocji, niestety, nie trafia się zbyt często. Po zejściu z wieży możemy swobodnie przechadzać się wśród pozostałości murów, kaplic czy nagrobków.
Katedra, zbudowana z żółtego piaskowca, była i jest inspiracją dla wielu artystów i architektów. Obecnie, dzięki najlepiej zachowanym elementom Katedry, którymi są chór i prezbiterium, możemy poczuć choć cień jej dawnej świetności.
Inne atrakcje w okolicy
Niedaleko Elgin leży miasteczko Dufftown, które warto odwiedzić choćby po to aby zwiedzić destylarnię whisky Glenfiddich. Co prawda w tym rejonie destylarnii jest mnóstwo, a wiele z nich udostępnia swoje podwoje turystom, jednak to w Glenfiddich zwiedzanie jest całkowicie darmowe, na dodatek zakończone degustacją kilku rodzajów whisky ;-)
[mappress mapid=”7″]