Katania, to jedna z największych i najważniejszych miejscowości Sycylii. Jednak większość przewodników turystycznych traktuje ją zdawkowo, poświęcając jej niewiele miejsca na swych łamach, a turyści zazwyczaj traktują ją jako bazę wypadową na wulkan Etna oraz do innych miejscowości na wschodnim wybrzeżu Sycylii. Czym to jest spowodowane? Zdania są podzielone, generalnie jednak trzeba przyznać, że Katania nie ma w sobie nic z wakacyjnego kurortu jak choćby nieodległa Taormina, nie żyje z turystyki i chyba nawet nie stara się z niej żyć. Nie jest zbyt piękna, nie jest zbyt czysta (delikatnie mówiąc), jest głośna, ciasna, żyje swoim codziennym życiem. Okazuje się, że to może być atutem i mieć swój niezaprzeczalny urok, ale by go odkryć trzeba w mieście spędzić trochę więcej czasu niż tylko jeden dzień zaliczając kolejne punkty. Ci z Was, którzy jednak szukają plażowania w wersji all inclusive, już wiedzą, że Katania to nie jest dobry wybór.
Katania – ciekawe miejsca
Najważniejsze atrakcje turystyczne miasta leżą w jej najstarszej, przybrzeżnej części, na stosunkowo niewielkiej powierzchni. Dzięki temu nie ma potrzeby korzystania z komunikacji miejskiej, gdyż wszędzie można dotrzeć piechotą. Punktem centralnym jest Piazza del Duomo, czyli plac katedralny, z charakterystycznym posągiem słonia. Tutaj jest katedra Św. Agaty, muzeum czy słynny Fishmarket, czyli jedna z największych atrakcji miasta – targ rybny. Z Piazza del Duomo trafimy też na Via Etnea, czyli najpopularniejszą i najmodniejszą ulicę Katanii. Nasuwają się skojarzenia choćby z La Rambla w Barcelonie.
Spacerując po Katanii można zauważyć jak wielki wpływ na jego losy miała, a w zasadzie ciągle ma, wulkan Etna. W przeszłości wielokrotnie niszczył miasto, często wespół z trzęsieniami ziemi. W XVII w. ta kombinacja omal nie zmiotła miasta z powierzchni ziemi na zawsze. Katania jednak się podniosła, miasto zostało odbudowane w taki sposób, by zminimalizować skutki ewentualnej kolejnej katastrofy – główne ulice są szerokie, jest dużo obszernych placów. A lawa posłużyła jako budulec i jest widoczna wszędzie, warto się przyjrzeć – bruk, chodniki, ulice, pomniki, elementy budynków.
Jak już wspomniałem odległości pomiędzy poszczególnymi miejscami nie są duże, mimo gąszczu uliczek trudno się tu zgubić, dlatego przemieszczając się pomiędzy nimi warto kierować się trochę na wyczucie zagłębiając się przy tym w mniej oficjalne szlaki. Odkrywanie zaułków w wąskich uliczkach i podpatrywanie codziennego życia lokalnych mieszkańców dają dużo satysfakcji tym, którzy chcieliby poznać sycylijskie życie troszkę bliżej. Ale to oczywiście nie jest propozycja dla tych, którzy na zaliczenie atrakcji mają kilka godzin.
Zwiedzanie Katanii – co warto zobaczyć?
- Wulkan Etna – oczywiście numer jeden na liście. Choć wulkan leży poza miastem, jest nierozerwalnie z nim związany, wielokrotnie wpływał na jego losy
- Klasztor benedyktynów i kościół św. Mikołaja – jeden z najważniejszych zabytków miasta. Zwiedzanie odbywa się w towarzystwie przewodnika i trwa około godziny, w tym czasie zwiedzamy krużganki, sale i podziemia, gdzie można zobaczyć m.in. zastygłą lawę, która dotarła tutaj kilkaset lat temu.
- Piazza Duomo i Piazza Universita – główne place miasta, to tutaj odbywają się festyny, imprezy, tutaj wieczorami spotykają się mieszkańcy w licznych kafeteriach i pubach
- Castle Ursino – XIII wieczny zamek
- Fishmarket – Targ rybny „Pescheria” – codzienna dawka świeżych ryb i owoców morza w niemal średniowiecznej scenerii i to w samym środku miasta :)
- Giardino Bellini – rozległy park miejski z pięknymi widokami na Etnę, dający trochę cienia, spokoju i wytchnienia od miejskiego zgiełku.
- Via Etnea – główna turystyczna ulica miasta, modne butiki, salony mody, hotele, restauracje
- Ogród botaniczny – kwiaty, krzewy, drzewa z całego świata zgromadzone w jednym miejscu, wspaniała sprawa nie tylko dla miłośników botaniki
- … i wiele innych np. Piazza Vincenzo Bellini, port, ruiny amfiteatrów, Museo Diocesano
Tanie loty, czyli jak dotrzeć do Katanii
Mimo niezbyt przychylnej opinii, to właśnie do Katanii regularnie docierają tysiące turystów. Otóż miasto ma to szczęście, że posiada międzynarodowe lotnisko Fontanarossa, znajdujące się raptem kilka kilometrów za miastem, z szybką i dogodną komunikacją z centrum. Do Katanii regularnie kursują m.in. tanie linie lotnicze z Polski, co sprawia, że coraz więcej Polaków wybiera Sycylię jako miejsce na urlop.
Katania – noclegi
Miasto oferuje całkiem sporą bazę noclegową. Od drogich hoteli przy głównej alei via Etnea, po prywatne kwatery i hostele w znacznie dostępniejszych cenach. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie, zarówno pod względem standardu jak i ceny, warto jednak poświęcić trochę czasu na przejrzenie ofert. W promocyjnych cenach można czasami trafić na okazje pozwalające zaoszczędzić sporo Euro. Oto kilka wybranych, aktualnych promocji w Katanii:
Miasto jest dobrze skomunikowane z całym wschodnim wybrzeżem Sycylii, można zatem łatwo dotrzeć drogą lądową (samochód, autobusy, pociągi) do innych turystycznych miejscowości jak Taormina, Syrakuzy czy Messyna, z której można przedostać się odprawą na kontynentalną część Włoch. Tak więc, jeśli ktoś planuje np. kilkudniowy pobyt w Katanii, można później stąd wyruszyć w dalszą podróż po Sycylii. Warto też przypomnieć, że niecałe 100 km od brzegów wyspy leży Malta, coraz popularniejszy kierunek wakacyjnych wypraw.
Od siebie mogę gorąco polecić wizytę na największym targu Katanii, na którym można kupić dosłownie wszystko. Znajduje się niedaleko Via Etnae. Więcej o tym i innych miejscach rozpisuję się w artykule http://90-ty.blogspot.com/2018/05/katania-jedzenie-zwiedzanie-plazowanie.html