Etna to najwyższy i największy w Europie wulkan. Najwyższy, bo mierzy ok. 3300 metrów wysokości, największy, bo pokrywa obszar ok. 1250 km² na którym znajduje się około 270 różnej wielkości kraterów. Czyli prawdziwy olbrzym i to bynajmniej nie śpiący. Etna cały czas pozostaje aktywna, szacuje się, że od czasu powstania miało miejsce ponad 200 wybuchów. Mimo potencjalnego niebezpieczeństwa drzemiącego w tym kolosie, wszystko wydaje się być pod kontrolą. Na południowych zboczach kursuje kolejka linowa a zimą wyciągi narciarskie, są schroniska i tysiące turystów. Ci najwytrwalsi i najodważniejsi docierają na sam szczyt stożka, do czterech głównych kraterów. Tym, którym nie odpowiadają wielogodzinne piesze wędrówki w księżycowym krajobrazie, z pomocą przychodzą wspomniany wcześniej wyciąg oraz terenowe samochody, którymi można dotrzeć na wysokość 2900 m.n.p.m.
Etna zwiedzanie
Zwiedzanie Etny odbywa się zazwyczaj w kilku krokach. Najpopularniejszym wariantem jest zdobywanie szczytu od strony południowej, gdyż tam kursuje kolejka linowa. W jej sąsiedztwie znajduje się schronisko Giovanni Sapienza, masa sklepów z pamiątkami, knajpki i parkingi. I to właśnie tam, na na wysokość ok. 1900 m.n.p.m. trzeba najpierw dotrzeć krętą drogą prowadzącą ze wschodnich wybrzeży Sycylii. Kto nie ma własnego środka transportu, może wykupić wycieczkę w lokalnym biurze podróży, lub wybrać najtańszą opcję, czyli przejazd autobusem lokalnym z Katanii. Autobus kursuje codziennie (w sezonie dwa kursy dziennie) z dworca znajdującego się w sąsiedztwie głównej stacji kolejowej. Cena biletu, to 6,60 Euro w obie strony. Wyjazd o godzinie 8.15 a powrót o 16.30. Kto się spóźni na kurs powrotny, ten musi szukać noclegu w schronisku albo autostopu :-) Dojazd trwa niecałe dwie godziny, a krajobraz w tym czasie zmienia się diametralnie. Zaczyna się od zazwyczaj zakorkowanych ulic Katanii, przez jej przedmieścia oraz mniejsze miejscowości, a ostatnie kilometry to podjazd krętymi serpentynami.
Schronisko – Rifugio Giovanni Sapienza
Tutaj, na wysokości 1910 m.n.p.m. rozpoczyna się tak naprawdę właściwa wyprawa na Etnę. Mamy do wyboru dwie opcje do wyboru – piesza wędrówka lub kolej linowa. Oczywiście zdecydowana większość turystów wybiera wyciąg, mimo iż koszt takiej przyjemności to ok. 35 Euro (w obie strony). Wagonikami dociera się na wysokość 2500 m.n.p.m. W budynku górnej stacji jest restauracja i sklep z pamiątkami, jednak dla większości jest to punkt przesiadkowy w duże terenowe samochody, które zabierają turystów w następny etap podróży, wywożąc ich na wysokość 2900 m.n.p.m na płaskowyż Torre del Filosofo, znajdujący się na wysokości 2920 m.n.p.m. Ta przyjemność oczywiście dodatkowo kosztuje i w pakiecie z wyjazdem koleją linową trzeba zapłacić około 65 Euro. W cenę wliczony jest przewodnik, który oprowadza grupkę z autobusu po obrzeżach wygasłego krateru. Torre del Filosofo to świetny punkt widokowy, zarówno na krater centralny, który wydaje się być na wyciągnięcie ręki, jak i na leżącą w dole Katanię i południową część Sycylii. Przy sprzyjającej pogodzie widok zapiera dech w piersiach.
Oprócz wspaniałych widoków i księżycowego krajobrazu na turystów czekają inne atrakcje np. fumarole, czyli miejsca w których z ziemi wydobywają się wulkaniczne gazy. Jeśli w najbliższej okolicy nie ma takich cudów, wystarczy wykopać niewielkie zagłębienie w wulkanicznym popiele i przyłożyć rękę do gruntu by poczuć ciepło. Aż strach pomyśleć jakie temperatury panują kilkanaście, kilkadziesiąt metrów niżej.
Z Torre del Filosofo można kontynuować wspinaczkę aż do samego krateru głównego. Jednak wejście na szlak jest w tym miejscu zagrodzone, gdyż można tam poruszać się tylko w towarzystwie przewodnika. W praktyce jednak turyści ignorują nakaz i wyruszają w górę sami.
Zwiedzanie Etny – koszty i najważniejsze informacje
Koszt imprezy (wszystkie ceny w obie strony):
- bilet autobusowy z Katanii – 6,60 Euro
- kolej linowa – 35 Euro
- pakiet kolej linowa + dalsza podróż samochodami – 65 Euro
Najczęściej wybierany wariant to pakiet z wjazdem wyciągiem + dalsza podróż w górę samochodami. Koszt nie jest może najmniejszy, bo ok. 300 PLN za osobę, ale z racji unikalności miejsca warto sięgnąć głębiej do kieszeni. Ten kto jednak woli wariant oszczędnościowy, może wybrać się ze schroniska Sapienza w górę piechotą. Szlaki są dobrze oznakowane i nie towarzyszą im jakieś szczególne trudności techniczne. Niezależnie od sposobu zwiedzania warto zabrać ze sobą cieplejszą odzież i porządne buty, przynajmniej sportowe ‘adidasy’.
[…] Zwiedzanie wulkanu Etna odbywa się zazwyczaj od jej południowej strony. To tam, z Katanii, kursuje codziennie miejski autobus, który wwozi turystów na wysokość 1920 m.n.p.m., tuż pod schronisko Giovanni Sapienza. Tutaj, oprócz schroniska, knajp i sklepików z pamiątkami, znajduje się dolna stacja kolei linowej. Za 35 Euro można w kilka minut dotrzeć na wysokośc 2500 m.n.p.m. W szczycie sezonu na pewno więcej czasu zajmie stanie w kolejce po bilet do wyciągu. Po dotarciu do górnej stacji, można kontynuować podróż w górę terenowymi ciężarówkami aż na wysokość 2900 mnpm. Koszt takiej atrakcji to dodatkowo 35 Euro. Stamtąd centralne kratery Etny, znajdujące się na wysokości ok. 3300-3400 (wysokość zmienia się w zależności od wielkości i rodzaju erupcji) wydają się być na wyciągnięcie ręki. Chętni, w towarzystwie indywidualnego przewodnika, dodatkowo opłacanego, mogą wybrać się na wspinaczkę na szczyt. […]